Dünya Haberleri

  Holbrook: Derviş BM Genel Sekreterliği için mükemmel aday

  Hürriyet Haber
  06.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrook, BM Genel Sekreterliği için BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş’in, mükemmel bir aday olduğunu belirtti.

  ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi de olan Holbrooke, Washington Post gazetesinde yayınladığı makalede 31 Aralık’ta görevi sona erecek BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yerine kimin getirilebileceğini değerlendirdi. Seçimin taşıdığı önemi vurgulayan Holbrooke, görev için UNDP başkanı Derviş’in herkes tarafından saygı duyulan, mükemmel bir aday olduğunu yazdı.

  BM Genel Sekreterliği’nin son 15 yılda Afrikalılar tarafından yürütüldüğüne işaret eden Holbrooke, geleneklere göre bu defa BM Genel Sekreterliğinin Asya tarafından üstlenmesi beklendiğine dikkat çekti.

  "Bürokratik ve tarihsel nedenlerden dolayı Asya grubu, Akdeniz sahillerinden Güney Pasifik’teki uzak adalara kadar uzanıyor. Arap dünyasının çoğunu ve halen BM Kalkınma Programı başkanı olan Kemal Derviş de herkes tarafından saygı duyulan mükemmel bir kara at (fazla tanınmayan) adayı olarak, Türkiye’yi bile de kapısıyor."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı