Dünya Haberleri

  Hola amigo como estas Luis

  Hürriyet Haber
  13.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermeni karar tasarısının oylanmasından önce Bush yönetiminin yürüttüğü telefon trafiği, sonucu değiştirmese bile işe yaramış. Dış İlişkiler Komitesi’nin Porto Riko’lu üyesi Luis Fortuno, "Başkan cebimden arayıp, İspanyolca konuşunca oyumu değiştirdim" dedi. Fortuno’nun tasarıya hayır oyu vermesini sağlayan Bush lafa şöyle girmiş: "Hola amigo, como estas Luis". Yani "Merhaba arkadaş, nasılsın Luis."

  AMERİKAN Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ndeki Ermeni soykırım iddialarıyla ilgili 106 sayılı karar tasarısının oylanmasından önce komite üyelerini arayan Bush ve kurmaylarının az da olsa başarılı olduğu ortaya çıktı.

  Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’dan, Savunma Bakanı Robert Gates ve hatta ABD’nin Irak’taki kuvvetlerinin komutanı David Petraeus’un bile devreye girdiği telefonla ikna trafiğinde Başkan George W.Bush da komitenin Porto Riko’lu üyesi Luis Fortuno’yu aramış. Amerikan Associated Press (AP) ajansının haberine göre Bush’un bizzat cep telefonundan aradığı Fortuno, Başkan’ın İspanyolca konuştuğunu ve kendisinden tasarıya ret oyu vermesini istediğini söyledi.

  Fortuno, "Bush’un beni cep telefonumdan arayıp ’Hola amigo, como estas Luis’ (Merhaba arkadaş, nasılsın Luis) dediğini duyunca o kadar şaşırdım ki" diye konuştu. Bush, Fortuno’nun ailesinin nasıl olduğunu da İspanyolca sorduktan sonra İngilizceye dönerek, temsilciden komitedeki oylamada "hayır" oyu vermesini istedi.

  OYUMU DEĞİŞTİRDİM

  Fortuno, bu konuşmadan önce tasarıya kabul oyu vermeyi planladığını, ancak Bush’un kendisini aramasından sonra oyunu değiştirdiğini söyledi.

  Komitedeki oylamada tasarı, 21’e karşı 27 oyla kabul edilmişti. Tasarıya ret oyu verenlerin büyük çoğunluğunu, Bush’un partisi olan Cumhuriyetçi Partiye mensup milletvekilleri oluşturmuştu.

  ABD yasaları uyarınca Porto Riko’nun temsilcisi Fortuno, komite kararları için oy kullanabiliyor. Ancak Fortuno, ABD toprağı kabul edilen Porto Riko eyalet statüsü taşımadığı için, diğer milletvekillerinin sahip olduğu Temsilciler Meclisi genel kurulunda oy kullanma hakkından mahrum bulunuyor.

  Başkan seçilmeden önce, çok sayıda Meksika asıllının yaşadığı Teksas eyaletinin valiliğini yapan Bush, orta derece İspanyolca biliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı