Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hokkabazlık...

MUHTEREMİN üzerinde "Milli Eğitim Bakanı" gibi çok önemli bir sıfat olmasa, ne dediklerini ciddiye almaya gerek olurdu ne de yanıt vermeye...

Ama ülkenizin "eğitim" politikasını ve kurumlarını emanet ettiğiniz insan eğer "dürüstlük" ve "doğruluk" adına, dediklerinin tam tersini yapıyorsa, onun ülkeye vereceği zarara engel olmak öncelikli bir görevdir.

Söz konusu zatın dün Ankara’da bir Meslek Lisesi’nde söyledikleri Anadolu Ajansı tarafından ayrıntılarıyla yayınlandı. Buna göre Hürriyet’te dün "Karnelere ilişik lobi mektubu" başlığıyla yayınlanan haber ve o konuyu ele alan yazımız nedeniyle şunları söylemiş:

"Bugün bir büyük gazetede, ’Karneyle Birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Lobi Mektubu’ diye bir haber yer alıyor. Ben arkadaşlarıma söyleyeceğim, bu haberi bütün iletişim meslek liselerinde yalan, asparagas haberin bir örneği olarak okutsunlar.

Utanma, sıkılma, edep diye bir şey vardır. Biz güya bütün okullarımıza bir talimat vermişiz. Demişiz ki, ’Sayın Başbakan’a Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ilgili teşekkür mektupları yazın’...

İşte bir meslek lisesindeyiz, lise müdürü, öğretmenleri idareciler var. Bu okula böyle bir resmi yazı geldi mi? Sevgili gençler size kimse böyle bir telkinde bulundu mu? Birileri oturup masa başında bir haber uyduruyor, bir yalan atıyor. Önce kendisi bu yalana inanıyor, sonra insanları bu yalana inandırmaya çalışıyor."

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bakan daha sonra bizi hedef alan ağır laflar etmiş. Onları ve yanıtını yarına bırakarak yukarıdaki sözlere dönelim:

Bakan Bey aşağıdaki haberi bugünkü Hürriyet’te okuyunca merak ediyoruz ne diyecek? Haber şöyle:

"Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, imam-hatipler dahil, meslek liselerine çifte diploma olanağı sağlayan Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği için "Başbakan’a teşekkür kampanyası" talimatı vermediğini savunurken, mektup örnekleri dün İstanbul’da bir lisede karnelerle birlikte öğrencilere dağıtıldı:

Kadırga Anadolu Meslek Lisesi’nde dün dağıtılan teşekkür mektubunun Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı ve MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi istendi.(...)

Mektupların gönderilmesi istenen yerlerin tamamının açık adresleri, telefon numaraları, faks numaraları ve e-posta adresleri de dağıtılan kağıtlarda yer aldı."

Herkes bilir ki bir okulda bir form, mektup örneği yahut benzeri malzemenin dağıtılması ancak okul yönetiminin izniyle mümkündür.

Hadi Kadırga’daki okulun müdürü buna izin verdi... Aynı metni arkadaşımız Kamuran Zeren bir gün önce Ankara’da nasıl buldu?

Kaldı ki Zeren’in haberi daha yayınlanmadan yani 5 Ocak 2006 günü pek çok insana, bu arada bize de, örneğin İstanbul Maltepe’deki Handan Hayrettin Yelkikanat Meslek Lisesi öğrencilerinden bazıları bu "teşekkür mektuplarından" gönderdiler.

Sayalım Bakan doğru söylüyor... O halde bu çocuklara acaba, rüyalarına giren bir ak sakallı pir-i fani mi "Başbakan’a teşekkür mesajı gönderin" talimatını verdi?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI