"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

HÖH liderinin özel kalem müdürünün kuşkulu intiharı

BULGARİSTAN’da, Türklerin ağırlıklı olarak oy verdiği ’Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) lideri Ahmet Doğan’ın, özel kalem müdürü Ahmet Emin’in (46) Sofya’da önceki cuma günü kuşkulu şekilde ’intihar’ ettiğinin açıklanmasının ardındaki gerçekler sır perdesine dönüşüyor.

Emin’in başından tek kurşun çıkmıştı. Bu olay 10 günden beri Bulgaristan’da gündemin ana konusunu oluşturuyor. Bulgaristan basını, ’intihar’ olayının siyasi boyutlarının ağırlık kazandığını ileri sürerken, bu gelişmenin koalisyon hükümetini krize sokacak gelişmelere gebe olduğuna işaret ediliyor.

Paşabahçe Şişe Cam Tesisleri’nin bulunduğu Tirgoviç, ’Koca Balkan’ı Sofya’ya bağlayan yol üzerinde önemli bir Türk yerleşim merkezi olarak biliniyor.

Bulgaristan hükümetini oluşturan üçlü koalisyonun bir parçası olan ’Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (Bulgarca kısaltılmış adı DPS) ağırlıklı isimlerinden olan Ahmet Emin daha önce Tırgoviçte İl Başkanlığı’nda bulunmuştu. Bazı gazetelerde ise Emin’in görevi, partinin ’finans müdürü’ olarak geçiyor.

Evli ve üç çocuklu olan Ahmet Emin, daha önce de Tırgoviçte’nin Kozitza Köyü’nde muhtarlık yapmıştı.

Olayla ilgili olarak çelişkili haberler yapıldığı dikkat çekiyor. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, cesedin Sofya’nın Boyana kentinde bulunduğunu ve olayın ’intihar’ olduğunu açıklamıştı.

Ancak bazı kaynaklar ise Emin’in cesedinin, aynı semtte bulunan, Ahmet Doğan’ın malikanesinin arka sokağına atılmış olarak bulunduğunu ileri sürüyor.

OĞLUM ÖLDÜRÜLDÜ

Emin’in babası, oğlunun intihar ettiğine inanmadığını ve öldürüldüğünü iddia ediyor. Bazı gazetelerde intihar mı değil mi sorularının ortaya çıkmasına, olayın hemen ardından ’intihar’ açıklamasının sebep olduğu belirtiliyor.

Bulgaristan’da konuştuğumuz bazı Türkler, HÖH yöneticilerinin kendilerini ’nötrleştirdiğini’ belirterek, Ahmet Doğan ve yandaşları hakkında çeşitli parasal iddialar bulunduğunu aktarıyorlar.

Bulgaristan’da bundan bir süre önce ’Telekulak’ olayı patlak vermişti. Bir Türk bize şöyle bir yorum yapıyor: "AB, siyasi kirlilik ve yatırımlara gelen paraların iç edilmesi sebepleriyle yardımları askıya alıyor... Bundan sonra çeşitli söylentiler var. İçişleri Bakanlığı kendi içerisinde gizli polisi bastırıyor, usulsüz telefon dinlemeleri tespit ediliyor. Bulgaristan’da yatırım yapan bilhassa Türkiyeli işadamlarına yapılan haksız, usulsüz işlemleri tespit ediyor.

İntihar ise durum daha vahim: Ahmet Emin en sonunda Ziya Gökalp gibi gerçeği görüp "Irkıma ihanet ettim, hainliğin cezası, ölümü hak ettim" diyerek kendisinden sonrakilere bu mesajı mı bırakmak istemiştir? Öldürüldü ise; Ahmet Emin’in itiraflarından korkanlar mıdır katilleri?

Türkiye’ye düşen, bu siyasi intiharın veya cinayetin ardını araştırmaktır.

Bir de 6 yargıca bakalım

ANAYASA Mahkemesi’nin AKP kapatma kararında; her nedense 11 yargıçtan 6’sının, yani ’AKP kapatılsın’ diyen yargıçların yorumları medyada yer almıyor.

Tek konuşulan ’Kapatılmasın’ diyen 4 yargıç ile ’hiçbir suçu yok’ diyen ve hukukçu olmayan, hiçbir zaman farklı bir görüş ve karara katılmadığı bilinen başkanın söyledikleri konuşuluyor. Yazık ve ayıp!

İbrahim BAYTAK

Ata’sız 29 Ekim

AYDIN’da 28 Ekim ve 29 Ekim’de iki ’Cumhuriyet Yürüyüşü’ var. Bu yürüyüşlere ilişkin şehir merkezindeki bulvara ve değişik yerlere asılan altında ’belediye’ amblemi olan duyurularda ’Aydınlılar, 28 Ekim 2008 günü saat 13’te yapacağımız yürüyüşe katılın, dosta düşmana birlikte olduğumuzu gösterelim’ yazıyor. Duyurularda bayrağımız, şehrin ileri gelenleri ve öğrencilerin resmi varken, hiçbirinde Atatürk’ümüzün pul kadar resmi bulunmuyor. Acaba neden?

Atatürk’ü bayramlarda göstermeyerek bize ve çocuklarımıza unutturulmak mı isteniyor?

H.DENİZ

Yoksulun cebi iktidarın gözü

AKARYAKIT fiyatları dünya piyasalarında % 50’den fazla değer yitirmiştir. Ne yazık ki ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına bu durum yansıtılmamaktadır. Soygun düzeni bütün yoğunluğuyla vatandaşın sırtına binmektedir. Hani bu sistem otomatiğe bağlanmıştı? Hani dünya piyasalarında fiyatlar düşünce bizde de düşecekti? Krizin faturası yine vatandaşa yükleniyor. Yoksullukla mücadele edeceğiz diyerek iktidara gelenler yoksulun cebine iyice göz diktiler.

M.Ali MIRCIOĞLU

Beyşehir’de göl terörü

BAŞBAKAN Erdoğan, terörle mücadele konusunda incelemelerde bulunmak üzere Eğirdir Komando Birliği’ni ziyaret edeceğini beyan etti. Sayın Başbakan’ın bu ziyareti sırasında Eğirdir’e çok yakın bir mesafede olan ve Türkiye’nin 2. büyük gölü konumunda bulunan, 23 kuruluşun söz sahibi olduğu, Beyşehirlinin ve Beyşehir Belediyesi’nin söz sahibi olmadığı, adı geçen bu 23 kuruluşun masa başında terör estirircesine ve birinin yapıp birinin bozduğu kararlarla yok olma durumuna getirilen... Derinliği 28 metreden 4.5 metreye kadar düşen Beyşehir Gölü’nde de bu vesileyle bir incelemede bulunmasını... Türkiyemiz’in en güzel göllerinden biri olan ve dünyada Amerika’dan sonra gurubun batışının en güzel izlenebileceği ikinci gölü olan doğa harikası bu gölün kurumasına, yok olmasına seyirci kalındığı dile getirilmesine rağmen bu yok oluşa dur diyebilen kimse çıkmadı. Çıkanların da sesleri cılız kaldı.

Sayın Başbakan’ın yerinde incelemeler yaparak, gerekli emir ve direktiflerde bulunarak bu yok oluşu önleyebilecek, Beyşehir Gölü’ne uygulanan bu göl terörüne dur diyebilecek tek kişi olduğuna inandığım için Eğirdir’e kadar gelmişken bu bölgeyi de ziyaret etmesini umut ediyor ve bekliyorum.

İsmail ÖĞÜTÇÜ

GÜNÜN SÖZÜ

"Karargáhtakiler çok rahatsız, onlar Türk milleti adına bir savaş veriyorlar. Devletin kudretini sadece Türk Silahlı Kuvvetleri gösteriyor, şehit veriyorlar. Onları tahrik etmemek lazım."

(Hüsamettin Cindoruk)
X