Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hoca'nın elini öpmeyerek ‘milat’ koydu

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.09.2000 - 00:01

  TAYYİP Erdoğan, uzun bir aradan sonra önceki akşam ilk kez bir araya geldiği Necmettin Erbakan'a, yıllardır öptüğü elini bu kez öpmeyerek önemli bir mesaj verdi. Erdoğan, ‘Biat’a (teslimiyet) son' olarak yorumlanan bu tavrıyla, Milli Görüş geleneğine bir ‘milat’ koydu.

  Erdoğan'ın, FP İstanbul İl Başkanı Numan Kurtulmuş'un oğulları İsmail Niyazi ve Emir'in Hıdiv Kasrı'ndaki sünnet düğününde Erbakan'ın elini öpmemesi, köprüleri attığının en önemli kanıtı olarak gösterildi.

  Erdoğan'ın, FP'liler arasında ‘Dünyada eli, Hacerü’l-Esved taşından bile çok öpülen tek kişi' diye espri konusu yaptığı Erbakan ile karşılaştığında elini öpmeyip, kucaklaşmakla yetinmesi, FP kulislerinde de büyük yankı uyandırdı. Özellikle de, ‘Milli Nizam’dan ‘Fazilet’e uzanan ‘Milli Görüş’ çizgisinde ‘el öpme’nin, lidere koşulsuz bağlılığı-teslimiyeti içeren ‘biat’ın simgesi olduğuna dikkat çekiliyor.

  Kendi deyimiyle ‘Milli Görüş’e ‘kısa pantolonlu’ olarak dahil olan Erdoğan'ın, Erbakan'ın yıllarca öptüğü elini artık öpmeyerek hem kendisine ‘artık sana biat etmiyorum’ mesajını verdiği, hem de kendisini artık onun ‘altında-emrinde’ biri olarak değil, Erbakan'la ‘eşit’ gördüğünün altını özenle çizdiği belirtiliyor.

  GÜL DE ÖPMÜYOR

  Erdoğan gibi yenilikçi kanadın lideri Abdullah Gül de kamuoyu önünde Erbakan'ın elini öpmemeye özen gösteriyor. Başından beri bu tavrı sergileyerek mesaj veren Gül'ün, sadece evinde yaptığı ziyaretlerde başbaşa oldukları takdirde ‘‘Hocam’’ dediği Erbakan'ın elini öptüğü de FP kulislerinde konuşuluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı