BİNGÖL HABERLERİ

Hocalı Katliamı'nın 24. yılı

AA / Aydın Arık
26.02.2016 - 18:03Son Güncelleme :

- AK Parti Bingöl Kadın Kolları Başkanı Dursun, Ermenilerin 1992'de Hocalı'da yaptığı katliamı kınadı.

Hocalı Katliamının 24. yılı
AA / Aydın Arık

BİNGÖL (AA) - AK Parti Bingöl Kadın Kolları Başkanı Selma Dursun, Ermenilerin 1992'de Hocalı'da yaptığı katliamı kınadı.

Dursun, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenilerin 1992'de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında çocuk, kadın ve yaşlı ayırımı yapmadan 613 kişiyi katlettiğini söyledi.

Kadın ve çocukların dünyanın gözü önünde katledildiğini belirten Dursun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"21. Yüzyılın eşiğinde, dünyanın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleşmiştir. Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3 bin civarı Azerbaycan Türkü bulunmaktadır. Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat'a bağlayan gecede: 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir. Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin yaptıkları bu katliam insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur."

Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananların uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelindiğini ifade eden Dursun, Hocalı’da yapılan katliamın, Azerbaycan’daki kardeşler başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suç olduğunu kaydetti.

Kadın Kolları Başkanı Dursun, AK Parti Bingöl Kadın Kolları olarak 26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı’da yapılan katliamı kınadıklarını, yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti olmadığını kaydetti.


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bingöl haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bingöl ilinden Hocalı Katliamı'nın 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 18 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı Katliamı'nın 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı