MERSİN HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Mustafa Ünal Uysal
26.02.2016 - 17:34Son Güncelleme :

-AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Bilgen: ''Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir''

AA / Mustafa Ünal Uysal

MERSİN (AA) - AK Parti Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Mehri Bilgen, 26 Şubat 1992 yılında Hocalı'da yapılan katliamı kınandı.

Bilgen, il binasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetlerinin yüzlerce Türk'ü katlettiğini ve kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisinin gerçekleştirildiğini anlattı.

Hocalı katliamının üzerinden 24 yıl geçtiğini anımsatan Bilgen, Ermenilerin yaptıkları bu katliamın, insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara karşı işlenmiş bir suç olduğunu bildirdi.

Hocalı'da yaşananların uluslararası kamuoyunda ve Batı ülkeleri tarafından görmezden gelindiğini iddia eden Bilgen, şunları söyledi:

"Hocalı'da yapılan katliam Azerbaycan'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere, tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir."

Bilgen, şöyle devam etti:

''Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı' daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay, AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycanlı soydaşlarımıza tekrar başsağlığı diliyoruz.''

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 17 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı