BURSA HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Harun Kutbe
26.02.2016 - 15:28Son Güncelleme :

- AK Parti Bursa Kadın Kolları Başkanı Gökten:- "Zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve bu olay acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır"

AA / Harun Kutbe

BURSA (AA) - AK Parti Bursa Kadın Kolları üyeleri, Hocalı katliamının 24'üncü yıl dönümünde, katledilen Azerileri dualarla andı.

AK Parti Bursa İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Nihal Gökten, 24 yıl önce Ermeni kuvvetlerinin Sovyetler Birliği'nin desteğiyle yüzlerce Türk'ü katlettiğini belirtti.

Gökten, katliamı kınadıklarını dile getirerek, "21'inci yüzyılın eşiğinde, dünyanın gözleri önünde, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan, eşine az rastlanır katliamlardan biri gerçekleşmiştir" dedi.

Bu katliamın uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelindiğini aktaran Gökten, bunların ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumlarının, seneler sonra da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu gösterdiğini vurguladı. Gökten, şunları söyledi:

"Bugün bomba yüklü araçlarla, asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı'daki zihniyet birebir aynıdır. Bizim için dün Srebrenitsa'da, Halepçe'de, bugün Hama'da, İdlip'te, Türkmen Dağı'nda yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı'da yaşananlar da odur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay, AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır."

Gökten, Türkiye ve Azerbaycan'ın bugüne kadar ilişkilerini "Bir ananın iki oğlu" olarak sürdürdüğünü dile getirdi. Azerbaycan'ın kendileri için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerinin de milletlerden bir millet olmadığına işaret ederek, "Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil özde kardeş iki milletiz. Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Toplantıda ayrıca Hocalı katliamıyla ilgili bir kısa film gösterimi de yapıldı, katliamda hayatı kaybedenler için dualar edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı