KIRKLARELİ HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Özgün Tiran
26.02.2016 - 14:46Son Güncelleme :

- AK Parti Kırklareli Kadın Kolları Başkanı Yolgiden: - "Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir"

AA / Özgün Tiran

KIRKLARELİ (AA) - AK Parti Kırklareli Kadın Kolları Başkanı Hazel Yolgiden, Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlıların acısını, Anadolu halkının yüreğinde hissettiğini belirterek, "Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir" dedi.

Yolgiden, parti binasında Hocalı katliamının 24. yılında düzenlediği basın toplantısında, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetlerince yüzlerce Türk'ün katledildiğini söyledi.

Dünyanın gözleri önünde kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisinin gerçekleştiğini ifade eden Yolgiden, "Katliam sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı'da yaklaşık 3 bin Azerbaycan Türkü bulunmaktadır. Ermeniler, 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede, 83'ü çocuk, 106 kadın ve 70'den fazlası yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulmuş olduğu tespit edilmiş, hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir" şeklinde konuştu.

Hazel Yolgiden, dünyanın, üzerinden 24 yıl geçen bu katliama sesiz kalmasını ve görmezden gelmesini bir insanlık suçu olarak gördüklerini kaydederek, şöyle devam etti:

"Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri, gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir."

- Edirne

AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nursel Arseven de partisinin il teşkilatında yaptığı basın açıklamasında, Hocalı katliamının dünyanın gözü önünde gerçekleştiğini belirtti.

Bunun bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Arseven, şunları kaydetti:

"Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki milletiz. Hocalı'da zulüm gören Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, halkımız tüm tazeliğiyle hissetmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar merhum Haydar Aliyev'in dediği gibi, 'Tek Millet İki Devlet' olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir.AK Parti Edirne İl Kadın Kolları olarak yurt içi ve dışındaki tüm teşkilat üyelerimizle 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ'da, Hocalı'da yapılan katliamı kınıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı