ANTALYA HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Ayşe Yıldız
26.02.2016 - 13:49Son Güncelleme :

- Kadın Kolları Antalya İl Başkanı Özkoç:- "Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla, asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı'daki zihniyet birebir aynıdır"

Hocalı katliamının 24. yılı
AA / Ayşe Yıldız

ANTALYA (AA) - Kadın Kolları Antalya İl Başkanı Esra Özkoç, Hocalı katliamının 24. yıl dönümüne ilişkin, "Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla, asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı'daki zihniyet birebir aynıdır" dedi.

Özkoç, kadın kolları ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleriyle AK Parti Antalya İl Başkanlığı'nda yaptığı basın açıklamasında, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetlerinin yüzlerce Türk'ü katlettiğini söyledi.

Dünyanın gözleri önünde, 21. yüzyılın eşiğinde, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisinin gerçekleştiğini dile getiren Özkoç, Ermenilerin 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere 613 kişiyi katlettiğini ifade etti.

Cesetler üzerinde yapılan incelemede birçoğunun yakıldığının ve gözlerinin oyulduğunun tespit edildiğini dile getiren Özkoç, şunları kaydetti:

"Hamile ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir. Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin yaptıkları insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara, Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi'ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı'da yapılan katliam Azerbaycan'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur."

- "Katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur"

Özkoç, söz konusu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulmamasının ayrıca kınanması gereken bir durum olduğunu vurgulayarak, ancak aynı çevrelerin Türkiye'de ve yakın coğrafyada yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve iki yüzlü tutumlar sergilediğini dile getirdi.

Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı halkın acısını Anadolu halkının yüreğinde hissettirdiğini ve acının ilk günkü tazeliğiyle koruduğunu belirten Özkoç, şunları kaydetti:

"Bizim için dün Srebrenitsa'da, Halepçe'de, bugün Hama'da, İdlip'de, Türkmen Dağı'nda yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı'da yaşananlar da odur. Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı'daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur."

Basın açıklamasının ardından Hocalı katliamının anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 13 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı