DİYARBAKIR HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Maşallah Dağ,Yılmaz Ekinci,Zekeriya Güneş,Ekrem Payan
26.02.2016 - 13:54Son Güncelleme :

- Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992'de gerçekleştirilen katliam, AK Parti Diyarbakır, Siirt, Batman ve Şırnak İl Kadın Kollarınca yapılan basın açıklamalarıyla kınandı

AA / Maşallah Dağ,Yılmaz Ekinci,Zekeriya Güneş,Ekrem Payan

DİYARBAKIR (AA) - AK Parti Diyarbakır, Siirt, Batman ve Şırnak İl Kadın Kolları tarafından, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında gerçekleştirilen katliama dikkati çekmek için Genel Merkez Kadın Kollarınca Türkiye genelinde düzenlenen etkinlikler kapsamında, basın açıklamaları yapıldı.
AK Parti Diyarbakır Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Evsen, il binası önündeki basın açıklamasında, Ermeni kuvvetlerinin Sovyetler Birliği'nin desteğiyle 21. yüzyılın eşiğinde dünyanın gözleri önünde kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisini gerçekleştirdiğini anımsattı.
Ermenilerin yaptığı bu katliamın, insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara karşı işlenmiş bir suç olduğunu kaydeden Evsen, o kara gecede yaşananların, uluslararası kamuoyu, kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelindiğini bildirdi.Katliamı "insanlık suçu" olarak niteleyen Evsen, şöyle konuştu:
"Hocalı'da yapılan katliam Azerbaycan'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Bizim için dün Srebrenitsa'da, Halepçe'de, bugün Hama'da, İdlip'te, Türkmendağı'nda yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı'da yaşananlar da odur. Bugün haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı'daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur." Hocalı'daki katliam AK Parti Siirt, Batman ve Şırnak İl Kadın Kollarınca yapılan basın açıklamalarıyla da kınandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 13 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı