MALATYA HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Orhan Yoldaş
26.02.2016 - 13:43Son Güncelleme :

- Eğitim Bir Sen Malatya 1 No'lu Şube Başkanı Yıldırım: - "Aradan neredeyse bir çeyrek yüzyıl geçmesine rağmen katliamın acıları tazeliğini korumakta, Karabağ hala Ermenistan’ın işgali altında bulunmaktadır"

AA / Orhan Yoldaş

MALATYA (AA) - Eğitim Bir Sen Malatya 1 No'lu Şube Başkanı Kerem Yıldırım, Hocalı katliamıyla ilgili, "Aradan neredeyse bir çeyrek yüzyıl geçmesine rağmen katliamın acıları tazeliğini korumakta, Karabağ hala Ermenistan’ın işgali altında bulunmaktadır" dedi.

Yıldırım, Eğitim Bir Sen Malatya Şubesi'nde yaptığı basın açıklamasında, 24 yıl önce, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 600’ü aşkın Azeri'nin Ermeni çeteleri tarafından toplu şekilde öldürüldüğünü belirterek, yüzlercesinin yaralandığını ve bin 275 kişinin ise rehin tutularak işkenceye maruz bırakıldığı söyledi.

Katliamı gerçekleştirenlerin Cumhurbaşkanlığı da dahil Ermenistan’ın en yüksek makamlarına kadar çıkarıldığını kaydeden Yıldırım, "Katliamı intikam almak için yaptıklarını göğüslerini kabartarak söylemek küstahlığında bulunmuşlardır. Aradan neredeyse bir çeyrek yüzyıl geçmesine rağmen katliamın acıları tazeliğini korumakta, Karabağ hala Ermenistan’ın işgali altında bulunmaktadır" diye konuştu.
Ahıska’da, Kırım’da, Hama’da, Halepçe’de, Srebrenitsa’da, Hocalı’da katliam yapanların, bugün aynı acımasızlığı, vahşiliği Gazze’de, Bayırbucak’ta, genel anlamda Irak’ta, Suriye’de sergilemekte olduğunu kaydeden Yıldırım, "Gözlerini kırpmadan çocukları, kadınları, yaşlıları, masum insanları öldürmeyi sürdürmektedir. Yaşananlar dünya tarihinin en ibret verici zulmü ve insanlık utancı olarak hafızalarda yer edinirken, dünyanın tanıklık ettiği Hocalı katliamı ve benzerleri tarihe birer kara leke olarak geçmiştir" dedi.
Ermenistan'ın işgal ettiği tüm topraklardan geri çekilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, "Katliamın sorumluları, işledikleri insanlık suçunun hesabını uluslararası yargı organları önünde vermeli ve gereken cezaya çarptırılmalıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, Hocalı katliamını yapanları, Orta Doğu’da katliam yapmaya devam edenleri lanetliyoruz" ifadelerini kullandı.
Yıldırım, Hocalı katliamı ve Karabağ’ın işgali esnasında şehit olanlar başta, dünyanın dört bir yanında zulme uğrayanların acısını acıları olarak kabul ettiklerini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 13 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı