MUĞLA HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Sabri Kesen
26.02.2016 - 10:57Son Güncelleme :

- MHP Marmaris İlçe Başkanı Kalemci:- "Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu vahşet, maalesef görmezden gelinmiştir. Hocalı katliamını kınıyoruz"

AA / Sabri Kesen

MUĞLA (AA) - MHP Marmaris İlçe Başkanı Kemal Kalemci, Hocalı katliamının tüm dünyanın gözleri önünde yaşandığını ancak görmezden gelindiğini belirterek, "Hocalı katliamını kınıyoruz" dedi.

Kalemci, Hocalı katliamının 24. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Ermenilerin 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında, 83'ü çocuk, 106'sı kadın toplam 613 kişiyi katlettiğini hatırlattı. 26 Şubat'ın tarihe kara bir gün olarak geçtiğini belirten Kalemci, Hocalı'da yaşanan katliama Birleşmiş Milletler ve batılı devletlerin ciddi bir tepki göstermediğini vurguladı.

Batılı ülkelerin bu tutumunun, Rus desteğiyle Ermeni kuvvetlerinin kısa sürede Dağlık Karabağ bölgesi ve Azerbaycan'ın bir kısmını işgal etmesine zemin hazırladığını belirten Kalemci, şunları kaydetti:

"Saldırıda ölenler hakkında verilen resmi rakamlar 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri kardeşlerimizin sayısı bin 300 kadardır. Saldırılar sırasında Hocalı'da yaşayan Ahıska Türkleri de evlerinde yakılarak öldürülmüştür. Kadın, çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere siviller katledilmiştir. Katliamın ilk gecesinde 8 aile bütün fertleriyle öldürülmüş, 700'den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetmiştir. Yaralılar ise binin üzerindedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı