MUĞLA HABERLERİ

Hocalı Katliamı'nın 24. yılı

AA / Durmuş Genç
25.02.2016 - 17:33Son Güncelleme :

- Eğitim-Bir-Sen Muğla Şubesi Başkanı Uçak:"Katliamı gerçekleştirenler cezalandırılmak bir yana, daha sonra Cumhurbaşkanlığı da dahil Ermenistan'ın en yüksek makamlarına kadar çıkarken, katliamı intikam almak için yaptıklarını göğüslerini kabartarak söyleme küstahlığında bulunmuştur"

Hocalı Katliamının 24. yılı
AA / Durmuş Genç

MUĞLA (AA) - Eğitim-Bir-Sen Muğla Şubesi Başkanı Önder Uçak, Hocalı Katliamı'nın 24. yılına ilişkin, "Katliamı gerçekleştirenler cezalandırılmak bir yana, daha sonraCumhurbaşkanlığı da dahil Ermenistan'ın en yüksek makamlarına kadar çıkarken,katliamı intikam almak için yaptıklarını göğüslerini kabartarak söyleme küstahlığında bulunmuştur" dedi.

Uçak,şube binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, 24 yıl önce, 26 Şubat1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 600'üaşkın soydaşın Ermeni çeteleri tarafından toplu halde öldürüldüğünü,yüzlercesinin yaralandığını ve bin 275 kişinin rehin alınarak her türlü zulümve işkenceye tabi tutulduğunu söyledi.

Katliamıgerçekleştirenlerin cezalandırılmak bir yana, daha sonra Cumhurbaşkanlığı dadahil Ermenistan'ın en yüksek makamlarına kadar çıktıklarını ifade eden Önder Uçak, katliamıgerçekleştirenlerin, bunu intikam almak için yaptıklarını söylediklerini dilegetirdi.

Aradan24 yıl geçmesine rağmen katliamın acılarının halen tazeliğinikoruduğuna ve Karabağ'ın hala Ermenistan'ın işgali altında bulunduğunaişaret eden Uçak, "Tarihsel anlamda güncel sayılacak bu katliama rağmenErmenistan ve onlar üzerinden siyaset üretmeye çalışan derin lobiler zeytinyağı gibi su yüzüne çıkmayı, 'hem suçlu hem güçlü olmayı' bir şekildebaşararak, Azerileri suçlayabilme pişkinliğini ve cüretini gösterebilmiştir"diye konuştu.

İnsanlığınsadece medeniyeti oluşturacak üst değerlerini değil, aynı zamanda ahlaki,vicdani boyutlarıyla en temel değerlerini yitirdiğini ifade eden Önder Uçak, şunlarısöyledi:

"Zalimlerin güdümü altına aldıkları veya almak istedikleri mazlum kitleleri acımasızcaölüme sürükledikleri, kanlı, kirli çağın en mağdur tarafları, sayılarımilyonları bulan kadınlar, yaşlılar, çocuklar olmuştur ve olmaya devametmektedir. Dün Ahıska'da, Kırım'da, Hama'da, Halepçe'de, Srebrenitsa'da, Hocalı'dakatliam yapanlar, bugün aynı acımasızlığı Gazze'de, Bayırbucak'ta, genelanlamda Irak'ta, Suriye'de sergilemekte, gözlerini kırpmadan çocukları,kadınları, yaşlıları, masum insanları öldürmektedir."

Yaşananların "dünya tarihinin en ibret verici zulmü ve insanlık utancı" olarak hafızalarda yeredindiğini dile getiren Uçak, "Ermenistan, işgal ettiği tüm topraklardan geriçekilmeli, katliamın sorumluları işledikleri insanlık suçunun hesabınıuluslararası yargı organları önünde vermeli ve gereken cezaya çarptırılmalıdır.Eğitim-Bir-Sen olarak, Hocalı katliamını yapanları, Ortadoğu'da katliam yapmayadevam edenleri lanetliyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Hocalı Katliamı'nın 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 17 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı Katliamı'nın 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı