KARS HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Ercüment Daşdelen
25.02.2016 - 17:05Son Güncelleme :

- Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında Ermeni askerlerce katledilenler, Kars'ta anıldı

AA / Ercüment Daşdelen

KARS (AA) - Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 24 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi için Kars'ta anma töreni düzenlendi.Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen anma töreninde, Türkiye ve Azerbaycan milli marşları okundu. Başkonsolos Ayhan Süleymanlı, törendeki konuşmasında, Ermenilerin Hocalı'da sivilleri katlettiğini anımsattı.Hocalı soykırımında, 613 kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan Süleymanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:"Binden fazla sivil vatandaş kurşun yarası alarak sakatlanmış, bin 275 kişi rehin alınmıştır. Bunlardan 150 kişinin akıbeti bugüne kadar belli değildir. Katledilenlerden 106'sı kadın, 63'ü çocuk, 70'i ise yaşlıydı. Sakat olanlardan 76 kişi ergenlik yaşından küçük çocuklardı. Bu katliam sonucunda 8 aile tamamen yok edildi. 25 çocuk anne ve babasını, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Şehit olanlardan 56'sı vahşice canlı olarak yakılmış, kafa derileri soyulmuş, kafaları ve diğer vücut organları kesilmiş, gözleri çıkarılmış, hamile kadınların karnı süngüyle delinmiştir. Düşünmesi bile korkunç olan bu olay 20. yüzyılın sonunda dünyanın gözü önünde gerçekleşmiştir fakat dünya haberdar olmalıdır ki Hocalı soykırımı sadece Azerbaycanlılara karşı değil, tüm insanlığa karşı yapılmış vahşettir.'' Törende Kars Müftüsü Mehmet Genç Kur'an-ı Kerim okudu, ardından Hocalı katliamının anlatıldığı sinevizyon gösterisi sunuldu.
Törene, Kars Vali Yardımcısı Ali Karakaya, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çitil, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 17 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı