KOCAELİ HABERLERİ

Hocalı katliamının 24. yılı

AA / Metin Girgin
25.02.2016 - 14:59Son Güncelleme :

- Kocaeli'de, Ermenilerin 1992'de Hocalı'da katlettiği 613 kişi törenle anıldı - Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Paşayeva: - "O soykırımı yapanlar, bugünde çeşitli terör örgütlerine, PKK/PYD'ye destek vererek Türkiye aleyhine, insanlarımıza zarar verme faaliyeti içerisindedirler. Bizim birlik beraberlik içinde olmamız gerekir"

AA / Metin Girgin

KOCAELİ (AA) - Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde 1992'de, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin katledilmesinin 24. yılı dolayısıyla Kocaeli'de anma programı düzenlendi.

İzmit Belediyesi Hocalı Şehitleri Anıtı önünde gerçekleştirilen törende konuşan Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Ermenilerin Rus ordusunun desteğiyle Hocalı'da büyük bir katliam yaptığını söyledi.

Azerbaycan'ın vatanları, Hocalı'nın ise o vatan toprağının bir parçası olduğunu belirten Paşayeva, "Ama Ermenistan, o yurdumuzdan bir parça olan Hocalı'yı yeryüzünden sildi. İnsanımızın çoğunu acımasızca, kadın, yaşlı, çocuk demeden katletti. Onlarca çocuğumuz var, anne babasını kaybetmiş. Ne acılar var" diye konuştu.

Soykırımı yapanların hala adalet karşısında hesap vermediklerini, ellerini kollarını sallayarak rahat rahat Ermenistan'da gezdiklerini dile getiren Paşayeva, şöyle devam etti:

"Ermenistan, bir kenti sildi. Orada camilerden ezan sesi gelmiyor. Orada tarihi kültürel anıtlarımızın hepsi yok edildi. Mezarlıklarımız bile yok edildi. Buna barbarlık denir. O soykırımı yapanlar, bugünde çeşitli terör örgütlerine, PKK/PYD'ye destek vererek Türkiye aleyhine, insanlarımıza zarar verme faaliyeti içerisindedirler. Bizim birlik beraberlik içinde olmamız gerekir. İnsanımıza, vatanımıza, devletlerimize karşı uzanan ellere karşı, soykırım yapanlara karşı, haksızlık, adaletsiz yapanlara karşı birlik beraberlik içinde olmamız gerekir."

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar da Ermenilerin 1992'de, Rusya'nın desteğiyle Hocalı'da her türlü katliamı yaptıklarını ifade ederek "Hocalı, 613 insanın bir gecede yok edildiği, kafa derilerinin yüzüldüğü, genç kızların üzerinden sigara söndürüldüğü ve uzuvlarının doğrandığı acı bir gün yaşadı. O günü asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Başta Hocalı olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, İzmit İlçe Müftüsü tarafından Hocalı'da hayatlarını kaybedenler için dua edildi.

Paşayeva , Dündar ve İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut ile beraberindekiler, Hocalı Şehitleri Anıtı'na karanfil bıraktı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Hocalı katliamının 24. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 14 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı katliamının 24. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı