İZMİR HABERLERİ

Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü

AA / Meriç Ürer,Nurullah Kalay
26.02.2016 - 17:08Son Güncelleme :
Hocalı Katliamının 24. yıl dönümü
AA / Meriç Ürer,Nurullah Kalay

İZMİR (AA) – AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin, Hocalı Katliamı’nın uluslararası arenada görmezden gelindiğini belirterek, “Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece, katliam tazeliğini korumaya devam edecektir” dedi.

Keskin, AK Parti İl Başkanlığı'nda Hocalı Katliamı'nın 24. yılı nedeniyle düzenlediği toplantıda, Ermenilerin 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında, 83’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’den fazlası yaşlı olmak üzere 613 kişiyi katlettiğini belirtti.

"Hocalı Katliamı’nın insanlık suçu olduğunu" ve "bu suça uluslararası kamuoyunun sessiz kaldığını" ifade eden Keskin, şunları kaydetti:

"O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir. Bizim için dün Srebrenitsa’da, Halepçe’de, bugün Hama’da, Idlip’te, Türkmen Dağı’nda yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlar da odur. Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’daki zihniyet birebir aynıdır”

- Öğrenciler, bedenleriyle 613 rakamı oluşturdu

Demirci Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Öğrencileri ise, Hocalı katliamının 24. yıl dönümünde bedenleriyle 613 rakamı oluşturarak ölenleri andı.

Demirci Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi konferans salonunda Hocalı katliamının 24. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programda, katliama ilişkin slayt gösterimi yapıldı, arından günün önemine ilişkin hazırlanan yazı, şiir ve resimlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

Öğrendiler, okul bahçesinde bedenleriyle 613 rakamını oluşturarak, hayatını kaybeden 613 kişiyi andı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 17 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı