BİLECİK HABERLERİ

Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü

AA / Muhsin Arslan
26.02.2016 - 14:01Son Güncelleme :
AA / Muhsin Arslan

BİLECİK (AA) - AK Parti Bilecik Kadın Kolları Başkanı Gülcan Namal, Ermenilerin 21. yüzyılın eşiğinde, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisini gerçekleştiğini bildirdi.

Namal, partide düzenlediği basın toplantısında, 26 Şubat 1992 yılındaki Hocalı katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı'da yaklaşık 3 bin Azerbaycan Türkünün bulunduğunu ve Ermenilerin, 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecede, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katlettiğini hatırlattı.

Hocalı katliamının üzerinden 24 yıl geçtiğini bildiren Namal, şunları kaydetti:

"Ermenilerin yaptıkları bu katliam insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir."

AK Parti Bilecik Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyeleriyle birlikte Hocalı'da yapılan katliamı kınadıklarını kaydeden Namal, katliamda vefat edenleri rahmet ve dua ile andıklarını belirtti.

Basın toplantısına, AK Parti İl Başkanı Kadir Bayrak ve Gençlik Kolları Başkanı Servet Yılmaz ile partililer katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 14 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı