MUŞ HABERLERİ

Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü

AA / Yahya Sezgin
25.02.2016 - 17:45Son Güncelleme :
AA / Yahya Sezgin

MUŞ (AA) - AK Parti Muş Kadın Kolları Başkanı Gülay Balkaya, Ermenilerin Hocalı katliamını Sovyetler Birliği desteğiyle yaptığını söyledi.

Balkaya, yaptığı açıklamada, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermenilerin Sovyetler Birliği desteği ile yüzlerce Türk'ü katlettiğini hatırlattı.

Dünyanın gözleri önünde kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisinin gerçekleştirildiğini anlatan Balkaya, "Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin ve Ermenilere destek olan Sovyetler Birliği'nin yaptıkları, insan hakları ve uluslararası hukuki antlaşmalara, Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı'da yapılan katliam Azerbaycan'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür" diye konuştu.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyeleriyle birlikte Hocalı'da yapılan katliamı kınadıklarını kaydeden Balkaya, katliamda vefat edenleri rahmet ve dua ile andıklarını belirtti.

Balkaya, yakınları ve Azerbaycan halkına başsağlığı diledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 17 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı Katliamı'nın 24. yıl dönümü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı