KAYSERİ HABERLERİ

Hocalı Katliamı Erciyes Üniversitesi’nde Anıldı

IHA
27.02.2015 - 15:44Son Güncelleme :

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ TARAFINDAN SABANCI KÜLTÜR SİTESİ KONFERANS SALONU’NDA “HOCALI SOYKIRIMI VE ERMENİ YALANI” KONULU PANEL DÜZENLENDİ.

IHA

Erciyes Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Koordinatörlüğü tarafından Sabancı Kültür Sitesi Konferans Salonu’nda “Hocalı Soykırımı ve Ermeni Yalanı” konulu panel düzenlendi.
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur’un ev sahipliğinde düzenlenen “Hocalı Soykırımı ve Ermeni Yalanı” başlıklı panele Azerbaycan Milletvekilleri Musa Qasimli, Jale Eliveya, Sevinç Huseynova konuk oldu.
Erciyes Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği programa, Azerbaycan’dan şair-yazar Fazile Yahyayeva, Dünya Azerbaycanlıları Medeniyet Merkezi Başkanı Rasim Mammadov, Milli Sivil Toplum Kuruluşları Formu Başkanı Rauf Zeyni, Zengin Azerbaycan Uğrunda Mübarize İçtimai Birliği Başkanı İrade Eliyeva, Türk Dünyası Birlik Teşkilatı Başkanı Samir Orucov katıldı.
Panelde açılış konuşmasını yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur; “Bütün bunları herhangi bir milletten, ırktan intikam almak için yapmıyoruz. Ama acıları bilmek lazım, tarihte yaşanılanları bilmek lazım ve onlardan ibret almak lazım. Çünkü geriye doğru ne kadar bakabilirseniz ileriye doğruda o kadar uzağa bakabilirsiniz. Aksi takdirde tarihte yaşanılanlardan hem sevinçlerden hem acılardan ibret almazsanız hatalarınızı tekrar etmek gibi bir hataya düşersiniz. Yunanistan da balkanlarda bulunan diğer ülkelerde yaşlılar biz Osmanlıyız derler. Kendilerini öyle kabul ederler. Bu işte milletimizin asla tarihte bir asimilasyon politikası yürütmediğinin büyük delilidir. Ama bizi asimile edenlere karşı da uyanık olmak zorundayız, tetikte olmak zorundayız. İşte buda ancak tarihimizi iyi bilmekle, iyi değerlendirmekle olur.” şeklinde konuştu.
Azerbaycan Milli Meclisi Millet Vekili Musa Qasımlı yaptığı açıklamada; “Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’a teşekkür ediyorum. Bu konferansı düzenleyenlere minnetlerimi sunarım. Hocalı’ da yapılan soykırım, sadece Azebaycanlılar’a karşı değil aynı zamanda bütün Türk vatandaşlarına ve uygar dünyaya karşı yapılan bir soykırımdır.” dedi.
Dünya Azerbaycanlıları Medeniyet Merkezi Başkanı Sayın Rasim Mammadov ise dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Rasim; “Bizi Türk diye öldürdüler. Uzun yıllar bize Türk müsün? Ermeni misin? sorusunu soruyorlar. Elbette ki biz Türk ve Azerbaycanlı olmaktan gurur duyuyoruz. Türk olduğumuz için Şubat aynın bir gecesinde Rus ordusunun 366. Alayı, kardeşlerimizi katletti. Hamile kadınlarımızın karınlarını açtılar ve çocuklarının gözlerini oydular. Çocuklarının yerine, kadınların karınlarına kukla koydular. Dünyanın en son göreceği vahşeti yaptılar. Bu Ermenistan’ın ilk soykırımı değildir.” dedi.
Türkiye üzerindeki asılsız soykırım hakkında da konuşan Mammadov; “1915 yılında Türkler bizi katletti diyorlar. Ancak onlar bizi bir daha katlederek kendi soykırımlarının üstünü kapattılar ve Türkler bizi katletti dediler. Yüz yıldır bu yalanı söyleyip duruyorlar. Fakat dünya bunu kabul etmiyor. Türkiye ve Azerbaycan devletleri çok büyük temeller üzerine, Atatürk ve Haydar Ali üzerine kurulduğu için Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın gururunu kıramadılar.” dedi.
Etkinliğin oturum başkanı Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet İnbaşı ise Ermeni Soykırımının rakamsal boyutlarına değindi. İnbaşı; “Ermeni komutacılar, Rus 366. Alayı’nın da desteğiyle büyük bir katliam hareketi yaptılar ve 613 kardeşimizi şehit ettiler. Bunların çoğu kadın, çocuk ve ihtiyardı. Neden böyle bir şey oldu? Tabi Ermenilerin yaptıkları bu hareket bu katliam ilk değildi.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Hocalı Katliamı Erciyes Üniversitesi’nde Anıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 15 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı Katliamı Erciyes Üniversitesi’nde Anıldı haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:40
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı