ESKİŞEHİR HABERLERİ

Hocalı’da Katledilenler ESOGÜ’de Anıldı

IHA
26.02.2015 - 18:17Son Güncelleme :
IHA

ESKİŞEHİR (İHA) – Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’nde 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeni askerlerince katledilenler Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) anıldı.
Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından katledilen insanların fotoğraflarından oluşan sunum gösterisi ile başladı.
Programda konuşma yapan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamilla Abbashanlı Aliyeva, Türk ve Azerbaycanlı insanların tek millet iki devlet olduğunu vurguladı. Azerbaycan topraklarını kimseye vermeyeceklerini söyleyen Alliyeva, “Azerbaycan’da yas yerinde insanlara hoş geldin demiyorlar. Onun yerine, ‘Ne güzel bizim yanımızdasınız, ne güzel derdimizi paylaşıyorsunuz’ diyorlar ama biz bir millet iki devletiz. Tabii ki birbirimizin yanında olacağız. Türk, Türk’ün yanında olmalıdır. Atatürk’ün çok güzel bir sözü vardır. Azerbaycan’ın sevinci de bizim kederi de bizimdir. Bugün bu dolu salon merdivenlerde, zemine bile öğrenciler oturmuş. Bende Atatürk’ün arzusu yerine geldi diyorum. Sizler bugün Türkiye ve Türk dünyasına örnek oldunuz. Bugün Azerbaycan’ın göğsü kabardı, yere göğe sığmadı. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok, kimseden bir gram toprak istemiyoruz. Kendi toprağımızdan da bir gram kimseye vermeyiz. Canımızı veririz toprağımızı vermeyiz” dedi.
Konuşması sırasında katledilen Özgecan Aslan, Fırat Çakıroğlu ve şehitleri de unutmayan Alliyeva, hak yolunda hayatını kaybedenlerin kalplerde yaşadığını belirtti. Alliyeva, “Fırat bugün sizlerin aranızdadır. Hak adalet yolunda vefat edenle ölmüyorlar. Onlar bizim kalbimizde yaşıyorlar. Özgecan da ölmedi o da kalbimizde yaşıyor. 4 şehidimizin cenaze haberi geldi. Fakat ben hiçbirine öldü demiyorum. Hayatta olsalardı belki bizim aramızda olacaklardı” ifadelerini kullandı.
“BİZ KOYNUMUZDA YILAN BESLEDİK”
Ermenilere, Azerbaycanlı insanların her türlü imkanı sunduğunu anlatan Alliyeva, şöyle konuştu:
“Biz yılanı koynumuzda besledik. Bizler Ermenilere toprağımızı verdik, kapımızı, evimizi açtık, ekmek verdik. Bizler o zaman gaz bulamazken, Ermenilere gaz verdik. Onların her istediğini yaptık ama onlar bunu anlamadı. Başımıza ne geldiyse insan sevgisinden geldi. Azerbaycan’da oturduğunuz toprak size az geldiyse Sibirya’da toprak çoktur. Sizi oraya sürgün edelim de orada kalın. Ermeniler ağabeylerine yani Rusya’ya güvendiler. Rusya’nın silahlarına güvendiler.”
Programa, Azerbaycan’dan gelen davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Hocalı’da Katledilenler ESOGÜ’de Anıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 18 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hocalı’da Katledilenler ESOGÜ’de Anıldı haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı