Gündem Haberleri

  Hocaların Hoca'sına Sezer'den madalya

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BEYİN cerrahisi alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle geçen yıl ABD'de ‘Yüzyılın adamı’ seçilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e, Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen sade bir törenle Yaşargil'e madalyasını sundu. ‘Hocaların hocası’ ünvanıyla tanınan Yaşargil'in yaptığı çalışmalarla uluslararası alanda Türkiye'nin ve insanlığın gurur kaynağı olduğunu belirten Sezer, şöyle konuştu:

  ‘‘Hocaların hocası ünvanıyla tanıdığımız Sayın Yaşargil, beyin cerrahisi alanında başarıyla uyguladığı teknik ve yöntemleriyle, tıp dünyasında yeni bir çığır açmış, tüm ülkelerin haklı olarak büyük dikkat ve ilgisini çekmiştir.’’

  Yaşargil'in geçen yıl ABD'de beyin cerrahisi alanında yüzyılın adamı seçildiğini de hatırlatan Cumhurbaşkanı, ‘‘Ulusumuz, kendisine böylesine büyük bir kıvanç yaşatan Sayın Gazi Yaşargil ile haklı olarak övünmektedir’’ dedi. Sezer, madalyanın ise çalışmalarıyla tıp dünyasının saygın bir ismi olan Yaşargil'e ulusun minnet ve şükran duygularının bir ifadesi olduğunu bildirdi.

  Çok duygulanan Yaşargil de, ‘‘Şu an benim için hem hissi, hem akli olarak en kıymetli andır. Ben bir elin küçük parmağı gibi bu memleketin bir parçasıyım’’ dedi. Bazı ülkelerde ameliyat yaptığı hastanenin önüne Türk Bayrağı asıldığını söyleyen Yaşargil, ‘‘O zaman ağlayasım geliyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı