ANKARA HABERLERİ

Hocalar performansa karşı yürüyüş yaptı

Hürriyet Haber
22 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 21 Şubat 2011 - 21:14

HÜ Tıp Fakültesi Kampüsü’nde toplanan Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Girişimi yanlısı öğretim üyeleri “Performans sağlığa zararlıdır” sloganı attılar.

Hürriyet Haber

TIP Fakülteleri Öğretim Üyeleri Girişimi Ankara Kolu, öğretim üyelerin sorunlarına dikkat çekmek için Sağlık Bakanlığı’na yürüdü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kampüsü’nde toplanan Tıp Fakülteleri Öğretim Üyeleri Girişimi yanlısı öğretim üyeleri Sağlık Bakanlığı’na yürüyüşe geçti. Öğretim üyeleri “Performans sağlığa zararlıdır”, “Sözleşmeli köle olmayacağız” gibi sloganlar attı. Öğretim üyeleri Sağlık Bakanlığı önünde Çevik kuvvetin barikat kurması nedeniyle açıklamalarını Abdi İpekçi Parkı’nda yaptı.

Değersiz emek

Grup adına açıklama yapan Doç. Dr. Serap Şahinoğlu, devlet hastanelerinde uygulanan performansa göre ödeme istemiyle hekimlerin günde 150 hasta bakar hale getirildiklerini ifade ederek, “Sonra yıldan yıla ödeme tutarları düşürülerek sağlık çalışanlarının emekleri değersizleştirilmiştir. Hastana polikliniklerinde bir hastaya 3 dakika zaman ayrılabilmekte, bu süre içerisinde hekimler hastanın ameliyat edilip edilmemesine karar vermek zorunda bırakılabilmektedir. Artık hekimler de, halkımız da bu sistemin kimsenin menfaatine olmadığını görmeye başlamıştır” dedi.

Amaç devretmek

DOÇ. Dr. Şahinoğlu, sıranın sağlık alanı üzerinden tıp fakültelerine, tıp fakülteleri üzerinden de üniversitelere egemen olma planının uygulamaya geldiğini iddia ederek, “Şu sıraları yeni bir uygulamanın, Marmara Modelinin yaygınlaştırılmasının hazırlıkları yapılmaktadır. Amaçlanan, tüm üniversite hastanelerin önce Sağlık Bakanlığı’na, daha sonra zaman içinde diğer kamu hastaneleriyle birlikte devredilmesidir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hocalar performansa karşı yürüyüş yaptı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı