Gündem Haberleri

  Hobi kıyıma dava

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  19.09.2015 - 22:14 | Son Güncelleme:

  Av turizmi kapsamında 4 ilde 15 ayının vurulması için ihale açılmasına karşı çıkan HAYTAP, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı mahkemeye verdi. Bakanlık ise avla daha sağlıklı yaban hayvanı popülasyonu oluşturulacağını söylüyor.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ‘av turizmi’ kapsamında, ayıların vurulması için ihale açtı. Kastamonu ihalesinde, ‘5 ayı için 50 bin lira’ bedel koyuldu. Ayıların vurulmasını önlemek üzere harekete geçen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), av turizmi kapsamında vurulacak ayılar için açılan ihalelerin iptali amacıyla bakanlığı mahkemeye verdi. HAYTAP, dava dilekçesinde özetle şunları kaydetti: “Zengin avcılar için ayı başına 10 bin liradan 5 ayının öldürülmesi için farklı bölgelerde ihaleler düzenlenmiştir. Bakanlık yaptığı açıklamalarda bu parayı ayıların insanlarla birlikte ortak yaşadıkları bölgelerde olası zararları için toplandığı belirtilmekte ise de davalı idarenin bu parayı dağıtmak için böyle bir ihaleye ihtiyacı yoktur. Davalı bu konuda samimi olmayıp, avcılık lobisine, bu işi zevk ve keyif uğruna sürdüren bir takım kişilere kılıf uydurmak için yapılmıştır.”

  15 AYI MI FAZLALIK?

  “Bu hayvanların ortalama ömrü 35 yıl. Öldürülmesi telafisi olmayan sonuçlar doğurur. 80 milyon nüfusa ulaşmış bir ülkede 10-15 ayı mı fazlalıktır? 4-5 yaban keçisi mi dengeyi bozmaktadır. Üyelerimizin desteği ile 50 bin lirayı toplayıp hayvanların hayatını kurtarmak istiyoruz.”

  Hobi kıyıma dava

  Bakanlık: ‘Yöre halkına istihdam yaratılıyor’

  BAKANLIK yetkilileri ise konuyla ilgili olarak Hürriyet’e şu açıklamayı yaptılar: “Av turizmi faaliyetleri, sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi prensipleri dikkate alındığı sürece doğaya zarar vermemektedir. Yapılan avlanma planlarıyla hasta, genetik deformasyonlara sahip, üreme yeteneği düşük yaşlı bireyler ile evcil hayvanlarla çiftleşmeler sonucu oluşan melezler popülasyondan çıkarılarak daha sağlıklı yaban hayvanı popülasyonlar oluşturulması hedeflenmektedir. Yöre insanlarının yaban hayatı kaynaklarının varlığından oluşan katma değerden yararlandırılması gözetilir ve bu av organizasyonlarına izin verilir.”

  Etiketler: mahkeme
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı