ANKARA HABERLERİ

Hizmet veren değil üretenler mutlu

Hürriyet Haber
29.04.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, "Çalışma hayatında üretim sektöründe çalışanlar, iş ve yaşamsal doyum anlamında hizmet sektöründe çalışanlardan belirgin oranda daha fazla mutlu" dedi.

Hürriyet Haber

Kaya yaptığı açıklamada zor, rekabetçi, aşırı çalışmaya dayalı endüstriyel yaşamın, sağlık sorunlarına yol açabilecek düzeyde aşırı strese neden olabildiğini söyledi. İş hayatında çalışma sürelerinin uzunluğu, vardiya usulü çalışma, fiziksel tehlike varlığı, sorumluluğun artması ve işsiz kalabilecek olma korkusunun, strese neden olduğunu belirten Kaya, "Çalışma yaşamında ortaya çıkan ruhsal sorunların bir kısmı, stres, kaygı, depresyon, özgüven eksikliği ile kendini göstermekte, kendisinden ve çevresinden memnuniyetsizlik gibi ruhsal iyilik haline zarar vermektedir. Bir kısmı ise bu sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan bedensel yakınmalar ve fiziksel sağlık sorunlarına neden olmaktadır" diye konuştu. İş yaşamındaki olumsuzluklara bağlı ruhsal ve fiziksel sorunların, kişinin yaşam kalitesini bozduğuna, sosyal yaşamdan uzaklaştırdığına, hatta aile ilişkisini zedeleyebildiğine dikkati çeken Kaya, bu kişilerin bir süre sonra gelecekten beklentisi olmayan, karamsar kişilik özellikleri edinebileceklerini söyledi.

Kaya, çalışanların ruh sağlığı profilinin kesitsel olarak belirlenmesi amacıyla Dr. Mutlu Dağdelen ve Prof. Dr. Süheyla Ünal ile birlikte Malatya’da tekstil sektöründe çalışanlar üzerine yaptıkları bir araştırmada, işçilerde ruhsal sağlık düzeyi, yaşam doyumu gibi özelliklerin karşılaştırıldığını anlattı. Araştırma sonucunda yaşam doyumu ve iş doyumunun, üretim sektöründe çalışanlarda anlamlı derecede yüksek çıktığını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Araştırmada, işçilerin depresyon ve anksiyeteyi içeren ruhsal sağlık düzeyleri kötüleştikçe yaşam doyumunun azaldığı görüldü. Ayrıca ruhsal belirtileri daha fazla olanlarda iş doyumunun da azaldığı saptandı. İş doyumu yüksek olanlarda yaşam doyumunun da yüksek olduğu gözlendi. Ayrıca aylık kazancı asgari ücretten daha yüksek olanlarda iş doyumunun da arttığı saptandı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hizmet veren değil üretenler mutlu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı