YOZGAT HABERLERİ

Hizmet İş'ten Bozdağ'a 'hayırlı olsun' ziyareti

DHA
02.08.2017 - 10:00Son Güncelleme :
DHA

YOZGAT (DHA)- HİZMET-İŞ Yozgat Şube Başkanlığı ve Hak-İş İl BaşkanI Ferman Zararsız, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Başbakan Yardımcısı görevine getirilen Bekir Bozdağ'a 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. Bozdağ'a sendika adına plaket, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anı Kitabını ve Taşeron, Mevsimlik olarak çalışan işçilerin sorunlarını, beklentilerini konu aldığımız rapor verildi.
Zararsız, Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a sundukları raporda, Türkiye'nin en sorunlu alanlarından biri olan kamuda çalışan taşeron işçilerin durumu konusunda yaklaşık 10 yıldır verdikleri mücadeleyi dile getirdiklerini söyledi. Zararsız, "10 yıldır bu sistemin sürdürülebilir olmadığını, kamuya ciddi bir maliyet getirdiğini, taşeron emekçilerinin pek çok haktan yoksun bırakıldığını ve kamu hizmetleri yapmasına rağmen özel sektörde çalışıyor gibi gösterilmesinin yaşattığı binlerce sorunlarla mücadele ederek bu günlere geldik. Mücadelemizi yoğunlaştırmak için taşeron işçileri sendikalarımızda örgütledik. Şu anda HAK-İŞ'e bağlı sendikalarımızda 250 bin civarında taşeron üye var. Bunların toplu sözleşme hakları için mücadele ettik. 2014 yılında çıkarılan bir yasayla bunlar için toplu sözleşme yapma hakkını elde ettik. Bunun yanında kıdem tazminatı, yıllık izinler vb. haklarını güvence altına aldırdık. Ama hala sorunları çözemedik. Belediyeleri de dahil ettiğimizde 750 bin civarında taşeron işçi var. Hükümet bu taleplerimizi önce bir yasa çıkararak belli bir noktaya taşıdı ama, şu anda toplu iş sözleşmesi sistemini istediğimiz gibi işletemiyoruz. Evet, sözleşmeler yapılıyor ama sorunlarımız var. Diğer kamu kurumlarında çalışan işçiler ve memurlar ile ilgili hükümetle sendikalar arasında yapılan çerçeve anlaşmasını maalesef taşeron işçiler için yapamadık. Umut ediyoruz ki taşeron işçilerin toplu sözleşmelerini bir çerçeve sözleşmeyle imzalayalımö dedi.
Zararsız, 22 Mart 2016 tarihli Ak Parti TBMM Grup toplantısında asıl iş-yardımcı iş ayrımı yapılmadan kamuda taşeron olarak çalışan bütün işçilerin kadroya alınacağı müjdesinin verildiğini hatırlattı. Zararsız, 'dışarıda tek bir taşeron işçisi kalmayacak' yönündeki açıklamaları da kamuda taşeron anlayışı ve sisteminden vazgeçilmesi önemli bir gelişme olarak kabul edildiğini, bu konuda o tarihiden bu güne kadar her hangi bir gelişmenin olmadığını anlattı. Zararsız, "Hak-İş İl Başkanlığı olarak Yozgat'ta 3500 taşeron işçiyi sendikamıza kayıt yaptık. 27 belediye ve altmış şirkette örgütlüyüz. Taşeron işçilerimizin ve mevsimlik işçilerimizin umdu sizlersiniz. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi bu insanlar sizlerden, bizlerden bir açıklama bekliyor. Biz ve bu insanlar üzerimize düşeni fazlası ile yaptık yapmaya devam ediyoruz. Toplu-İş Sözleşmelerin en kısa sürede sonuçlandırılmasını, iş güvencesinin sağlanmasını, çerçeve sözleşmesinin imzalanmasını, kadro verilmesini istiyoruz. Bu insanların sizlere olan güvenine, sevgisine zarar gelsin istemiyoruz. Ülkemizin, Yozgat'ımızın, taşeron ve mevsimlik işçilerimizin umudu silersiniz. Hükümetimizin, Aileleriyle birlikte milyonları kapsayan Taşeron ve mevsimlik işçilerin sorunlarını, Adil bir şekilde çözüme kavuşturacağınıza, Emek ve emekçi dostu olduğunu bir kez daha göstereceğine inanıyor, her daim emekçilerin destek ve dualarının sizlerle birlikte olacağını ifade ediyoruz" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yozgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yozgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hizmet İş'ten Bozdağ'a 'hayırlı olsun' ziyareti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:27
 • Yatsı
  19:00
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı