Hızlı ve yerli

Ahmet CAN / MANİSA
07.04.2016 - 23:36 | Son Güncelleme:

Vestel, Turkcell ile işbirliği yaparak hızlı mobil internet dönemi 4.5G’ye uygun akıllı telefon üretimine başladı. 649 TL’lik fiyat etiketiyle dikkat çeken model ile ilk hedef akıllı telefon ihracatı. Vestel, yeni telefonu önce Turkcell’in yurtdışında hizmet verdiği ülkelere ihraç edecek.

YERLİ akıllı telefon üretimi konusunda yatırım yaparak şu ana kadar üç farklı modeli Türkiye’deki tüketicilerin beğenisine sunan Vestel, Turkcell ile işbirliği yaparak yeni bir modeli ürün gamına ekledi. Turkcell için 4.5G lansmanına özel olarak geliştirilen Venus V3 5020 adındaki model, 649 TL’lik fiyatı ve özellikleriyle dikkat çekiyor. İşbirliğinin en önemli hedefi ise akıllı telefon ihracatı. Yeni modelin, Türk mühendisliğinin gücünü ortaya koyduğunu belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, kazandıkları bilgi ve birikimin yanı sıra üretim güçlerinin tüm teknoloji firmalarıyla ortaklaşa projeler gerçekleştirmek için kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

40 MİLYON ADET
Erdoğan, “18 yıldır sektörde ihracat şampiyonuyuz. Bu birikimle akıllı telefon pazarında Türkiye’de edindiği tecrübeyi yakın dönemde dış pazarlarda da kullancağız. Biz 20, 30, 40 milyon adetlik akıllı telefon üretimi için yola çıktık. Bu da ihracat ile gerçekleşecek” dedi. Turkcell için üretilen Venus V3 5020’nin de yurtdışı pazarlarda yer alacağını ifade eden Erdoğan, “İlk etapta Turkcell’in yurtdışında hizmet verdiği ülkelerde satışı başlatacağız. Daha sonra başta Almanya ve İtalya olmak üzere birçok ülkeye ihracat hedefliyoruz. Hem ürün, hem hizmet ihracatı ile cari açığın azalmasına ve doğrudan istihdamın artmasına katkı sağlayacak” diye konuştu. Ayrıca Erdoğan, Vestel akıllı telefonların yüzde 3.5 civarında pazar payına ulaştığını ve 1.5 yıl içinde yüzde 10’luk pazar payı hedeflediklerini aktardı.

Hızlı ve yerli
Kaan Terzioğlu - Turan Erdoğan

YERLİ ÜRETİME DESTEK
Şu ana kadar Turkcell’in kendi markasına ait akıllı telefonu ‘T’ serisi ile 2.5 milyon adetlik satışa ulaştıklarını ifade eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, başta akıllı cihazlar olmak üzere teknolojinin her alanında yerli üretimi desteklediklerini belirtti. Terzioğlu, “Vestel ile hayata geçirdiğimiz bu işbirliği ile piyasaya, herkesin erişebileceği uygun fiyatlı bir telefon sunuyoruz. Yakında bu cihazları yurt dışında faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerde de satmaya başlayacağız” dedi. Terzioğlu, şunları söyledi: “Vestel’in Turkcell için ürettiği akıllı telefonun da ‘T’ serisindeki satış trendini yakalamasını bekliyoruz. 200 bin adetlerde satış bizi şaşırtmayacaktır. Ancak tahminlerimizi de pek tutturamıyoruz. BİP uygulamasını 2015 sonuna kadar 400 bin kez indirilir diye tahmin ettik. Yıl sonuna kadar 6 milyon indirme sayısına ulaştı. Şu anda 7 milyon kişi BİP kullanıyor. 4.5G’de ilk 1 milyon kişiye sabah saat 6’da ulaşırız diye tahmin ettik. İlk 2 dakikada 1 milyon kişiyi aştık.”

ÖZELLİKLERİYLE ÖNE ÇIKIYOR
VESTEL tarafından Turkcell için üretilen Venus V3 5020, 5 inç HD IPS ekran, 4 çekirdekli işlemci, 1 GB RAM ve 16 GB dahili depolama kapasitesine sahip. 3140 mAh seviyesinde bataryası bulunan cihazda ayrıca, 8 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kamera bulunuyor. Işık sensörü özel olarak geliştirilmiş bu kameralarda HDR, filtreleme ve özel çekim, panoramik çekim ve hızlı otomatik odaklama özellikleri de yer alıyor. 649 TL’lik satış fiyatına sahip olan modeli Turkcell Finansman AŞ ile 36 ay 19 TL’den başlayan taksit seçenekleriyle de satın alabilmek mümkün.

VERİ KULLANIMI YÜZDE 11 ARTTI
TURKCELL’in 4.5G ile elde ettiği bilgileri paylaşan Terzioğlu, ”Bugün itibariyle 2.8 milyon aktif 4.5G abonemiz var. Şu ana kadar 4.5G abonelerimiz, 1.2 petabaytlık data kullanıldı. Data kullanımı sadece bir haftada yüzde 11 arttı. 4.5G hız testi için yapılan Speedtest uygulaması şu anda Türkiye’de rekor kırdı. ABD’nin 5 katı daha fazla test yapılıyor ve dünya çağında en hızlı şehir İstanbul çıkıyor” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı