Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hızlı tren seti ihalesi sonuçlandı

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 14:59 | Son Güncelleme: 19.10.2005 - 14:59

  TCDD Genel Müdürlüğü'nün sürat demiryollarında kullanacağı 10 adet hızlı tren seti alımı için açtığı ihaleyi, İspanyol CAF firması kazandı.

  İhalenin sonuçları, İhale Komisyonu Başkanı ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt tarafından açıklandı.
  Kurt, japonya, Fransa, İtalya, Güney Kore ve İspanya gibi ülkelerin yüksek hızlı tren işletmeciliğini her geçen gün artırdıklarını, bu alandaki teknolojilere ciddi yatırımlar yaptıklarını belirtti.

  TCDD Genel Müdürlüğü'nün dünyadaki gelişmeleri yakından izlediğini ve ülke insanının daha kaliteli demiryolu hizmeti alması için Ankara-İstanbul arasında yüksek hıza uygun demiryolu yaptığını anlatan Kurt, bu demiryollarının İzmir ve Konya'ya da uzanacağını kaydetti.


  Bu hatlarda yolcu taşımacılığında kullanılacak yüksek hızlı trenlerin filoya katılmasına çalışıldığını dile getiren Kurt, bu amaçla 10 adet hızlı tren seti alımı ihalesine dış kredi onayı alınarak 6 Temmuz'da çıkıldığını anımsattı.
  Kurt, ihale dokümanı alan 8 firmadan, Bombardier Transportation Sweden AB (İsveç), CAF (İspanya) ve Hitachi-Mitsubishi İş Ortaklığı (Japonya) olmak üzere 3 firmanın teklif verdiğini belirtti. Bombardier'in 208 milyon 967 bin avro, CAF'ın 23 milyar 994 milyon 630 bin Japon Yeni, Hitachi-Mitsubishi'nin de 26 milyar 394 milyon Japon Yeni teklif ettiğini kaydeden Kurt, indirgeme işlemleri sonrasında ekonomik açıdan en avantajlı teklifin, 241 milyon 653 bin 370 YTL ile CAF tarafından yapıldığının belirlendiğini söyledi. Kurt, İspanya Hükümeti Gelişim Yardım Fonu'ndan sağlanacak kredinin, 7 yıl ödemesiz 22 yıl vadede yüzde 0.13 sabit faizli olduğunu vurguladı.

  HIZLI TRENLERİN ÖZELLİKLERİ

  Başlangıçta Ankara-İstanbul hızlı tren projesi tamamlandığında bu hatta kullanılacak hızlı tren setlerinin Ankara-Konya hattında da kullanılacağını belirten Kurt, trenlerin saatte 250 kilometre hıza uygun olduğunu kaydetti.

  Trenlerin enerji tasarrufu sağlayan alüminyum gövde malzemesinden yapılacağını ifade eden Kurt, 6 vagondan oluşacak setin 419 yolcu kapasitesi bulunacağını söyledi.

   
  Kurt, hızlı tren setlerinin klima, koltuklara monteli video, TV ve müzik yayın sistemi, vakumlu tuvalet, engelliler için indirme bindirme asansörü, koltuk ve tuvaletler, kapalı devre görüntü kayıt sistemi, bar, her konumdan tren setlerinin merkezden yönetim ve denetim sistemi olmak üzere son teknoloji ürünleriyle donatılacağını kaydetti. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı