Hızlı tren depremi erken algılayabilecek kendisi duracak

Hürriyet Haber
29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 22:51

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) deprem riski bulunan demiryolu güzergahında 2013 yılından itibaren hızlı trenler için deprem uyarı sistemi kuracak.

TCDD’nin bundan sonra satın alacağı 6 Yüksek Hızlı Tren setinde deprem uyarı sistemini algılayacak donanımın bulunmasını zorunlu hale getirdiğini belirten TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Türkiye’de kurulum çalışmalarına başlanan bu sistem sayesinde, Yüksek Hızlı Trenler’in sensörlerin gönderdiği deprem erken uyarı ikazını algılayarak ani frenle duracak” dedi. TCDD’nin Eskişehir’den sonraki Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın Eskişehir-İstanbul etabında Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile birlikte ortak bir çalışma içindeyiz olduğunu da söyleyen Karaman, “Çalışma kapsamında deprem bölgesi olan güzergah için deprem uyarı sistemi kurma çalışması yürütüyoruz. Projenin altyapısı tamamlanma aşamasında. Üst yapı ayağı da özellikle sinyalizasyon ve haberleşme kısmı ile birlikte götürülecek” diye konuştu.

Proje yaygınlaştırılacak

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün hizmet alımı çalışmasıyla bu sistemin nasıl olması gerektiğine ilişkin TCDD’ye müşavirlik hizmeti verdiğini dile getiren Karaman, şunları söyledi: “Konuyla ilgili teknik kıstasları enstitü belirleyecek. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile işbirliği bu yıl içinde resmiyet kazandı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün teknik kriterleri belirleyip şartnameye son halini verdikten sonra bu işin ihale kısmı projeyle eş zamanlı gerçekleştirilecek. Bu çalışma sadece Eskişehir-İstanbul etabı için geçerli. Ancak alınacak sonuca göre projenin yaygınlaştırılabilecek.”

5’er kilometre arayla

Demiryolu üzerinde belli noktalara 5’er kilometre aralıklarla deprem sensörü yerleştirileceğini belirten Karaman, konuşmasını şöyle sürdürdü. “Belirlenecek deprem büyüklükleri baz alınarak sensörlerin alarm verecek. “Onların belirlediği kıstaslara göre bizim bilgi iletim altyapımız oluşturulacak. Sinyal, buradan trafik kontrol merkezlerine, onlar üzerinden de trenlere ulaştırılıp trenlerin teknik anlamda durdurulmasını sağlayacak. Projenin özü bu. Normalde hızlı trenin trafikle alakalı bütün emniyet sistemleri mevcut. Buna ilave olarak yapacağımız uygulamayla, deprem ülkesi olmamız nedeniyle, deprem uyarı sistemi ekleniyor.”

Sistem durduracak

SİSTEMİN sürekli olarak denetleyeceği sensörlerin sınıra geldiğini hissettiği anda devreye gireceğni anlatan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, sistemi şöyle anlattı. “Uyarı alan noktaya ‘dur’ ya da ‘hızını indir’ şeklinde talimat verecek. Sistem, makinist rahatsızlandığında, trenin tekerleklerinde bir ısınma ya da motorunda bir problem olduğunda hızı düşürebiliyor ya da treni durdurabiliyor. Projenin maliyeti enstitü tarafından belirlenen teknik özelliklere göre belirlenecek. Proje için hedeflenen tamamlanma süresi 2013 yılının sonu. Yeni alınacak 6 Yüksek Hızlı Tren setinde deprem uyarı sistemini algılayacak donanımın bulunmasının da zorunlu hale getirildi.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı