Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hızlı forvet ŞART!

NİHAT Özdemir ve Ali Koç, Fenerbahçe’nin iki ve üç numarası. Aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen işadamlarından.

Twente maçı sonrası taraftarların arasında medyanın sorularını yanıtlarken birşey dikkatimi çekti. Twente Kulübü Başkanı Joop Munsterman Ali Koç’a, “Sizin kazanmanız normal. Çünkü siz Avrupa’nın Top Class yani üst sınıf takımlarından birisiniz” demiş. Ali Koç da bu söylemi yorumlarken, “Eskişehir maçı şimdi daha da önem kazandı. Çünkü hem ligde hem Avrupa’da liderliğimizi sürdürmek ve Twente maçının moralini devam ettirmek için kazanmak zorundayız..” Özdemir ve Koç, Twente maçına sevinmişlerdi ama Eskişehir maçının zorluk derecesinin farkında olarak konuşuyorlardı..

 

Maça gelince... Yedek kulübesine bir bakın. Emre, Güiza, Uğur Boral, Deivid, Özer, Deniz, Volkan Babacan. Bu isimlerin yanına iki iyi yerli iki iyi yabancı koysanız ligde liderliğe oynamazlar mı sizce? Fenerbahçe’nin bu kadar geniş ve güçlü bir kadrosu varken forvetteki hızlı adam eksikliği nedeniyle çekilen bunca sıkıntının anlamı ne? Rakibin beşe üç yakalandığı pozisyonda Semih yerine daha çabuk bir forvet Fenerbahçe’ye golü getirebilirdi.

 

Eskişehir’in istediği tempo belli. Maçı 0-0’a bağlamak, olursa bir gol atıp rakibi devirmek. Fenerbahçe ilk yarım saat 4 korner kullandığı halde Twente maçındaki gibi rahat vurup yapma imkanı bulamadı. Demek ki Rıza Çalımbay, Alex’in duran top vuruşlarına iyi çalıştırmış oyuncularını.

Bakıyorum ilk yarıya Gökhan’ın ortaladığı Alex’in vurduğu kafa kalmış aklımda biraz. Biraz da Vederson’un orta çizgiden kaleyi yokladığı an. Takım savaşmasına savaşmaya çalışıyor da oyunun incelik kısmı biraz “kalın” kalmış. Deivid gibi sürpriz goller atacak bir isim bu sezon ortalarda yok.

Adem’in golü Fenerbahçe’nin duran toplardaki adam paylaşımı zaafiyetinden doğdu. Zaafiyet derken Mehmet Topuz’dan da bahsetmek gerek. Kayseri’nin sembolüyken Fenerbahçe’de adam kovalama ya da sıkı pres yapma işlerine fazla girmiyor. En büyük özelliği uzaktan şutlarda da pozisyon bulamayınca sıradan bir oyuncu olup çıkıyor.

 

Twente maçında söylemiştim. Türkiye Ligleri’nde topu önde tutmak ve hızlı oynamak zorundasınız. Yoksa gol yersiniz ve çıkartmakta zorlanırsınız.

Şampiyonlukla ilgili konuşmak içinse çok erken. Geçen sezon bu haftalarda ligde altıncı sırada olan Beşiktaş şampiyon olmuştu. Sıkıcı olan alınan sonuçlardan çok Alex, Emre, Dos Santos, Mehmet Topuz, Özer gibi önemli yıldızlardan verim alınmaması. Kaçan balığın büyük olmaması için şimdiden devre arası için “hızlı bir forvet” alınmalı. Bizden uyarması!

Eskişehirde’de iki şık gol atan Adem’i, kaleci Iveca’yı ve Rıza Çalımbay’ı özellikle de seyirciyi kutlamak gerek.

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI