Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Hızlı' antrenörlüğe darbe

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, bir genelge yayınlayarak özerk federasyonların antrenör kursu düzenlemelerini yasakladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bakanlıktan tüm özerk federasyonlara gönderilen genelgede, sportif hizmet ve faaliyetleri daha süratli, verimli ve ekonomik olarak gerçekleştirmek üzere spor federasyonlarına özerk yönetim hakkı tanındığı belirtilirken, genelgenin eğitim konulu 4. maddesinde, federasyonların düzenlediği antrenör eğitim kurslarının bundan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitim Dairesi Başkanlığı'nca yapılacağı ve özerk federasyonların yalnızca antrenör semineri düzenleme hakkının olduğu kaydedildi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, birkaç özerk federasyonun yönetmeliğe uygun antrenör kursu düzenlememesi ve kursların sadece gelir elde etmek amacıyla açılması nedeniyle böyle bir uygulamaya gidildiği bildirildi.

Söz konusu federasyonların, en az 12 gün sürmesi gereken 1. derece antrenör kurslarını 3-4 günle sınırladıkları, bu kurstan sonra 1 yıl yardımcı antrenör olarak staj yapmaları gereken kursiyerlere, staj yaptırmadan ve 2. derece antrenör kursuna girmeden antrenör belgesi verildiği belirtildi.

Genelgeden mağdur olduklarını açıklayan federasyon yetkilileri ise “Birkaç federasyonun maddi gelir elde etmek için yaptıkları hataların bedelini biz de ödüyoruz. Bu genelge özerkliğe ve kaliteli antrenörlerin yetişmesine sekte vuracaktır. Sonuçta Spor Eğitim Dairesi Başkanlığı'nın düzenleyeceği kurs genel bilgilere sahip antrenör yetiştirir. Bu durum spora ve federasyonlara zarar verir. Her federasyonun kendine göre belirleyeceği bir program, müfredat ve uzun çalışmalar sonrası hazırladığı talimatnamesi var. Bütün bu çalışmalar şimdi boşa gidecek. Özerk federasyonun kendi işlerini kendi yapma hakkına darbe vuruluyor. Bu durumda, davul birinde tokmak birinde oluyor” değerlendirmesinde bulundular.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler