Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hızlandırılmış tren kazası davası sil baştan

  Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)
  11 Ağustos 2009 - 13:55Son Güncelleme : 11 Ağustos 2009 - 13:55

  SAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nin Mekece Köyü yakınlarında 22 Temmuz 2004 tarihinde meydana gelen ve 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlandırılmış tren kazasıyle ilgili Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararı, Yargıtay 2'nci Ceza Dairesi usulen bozdu. Yargıtay bozma gerekçesini, ‘kovuşturma ve soruşturma aşamasında şikayetçi olan 5 kişinin yokluğunda kararın verilmesi’ olarak gösterdi. Yargılama, bu 5 kişinin de katılımıyla yeniden yapılacak.

  Pamukova'da 41 kişinin öldüğü, 89 kişinin de yaralandığı tren kazasının Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmasında, mahkeme heyeti tarafından oluşturulan bilirkişi, 80 kilometre hızla gitmeleri gerekirken 132 kilometre hız yapan makinistler Fikret Karabulut ve Recep Sönmez'i 8'de 4, yol tamiratlarını yapmayan ve sinyalizasyon hatası nedeniyle TCDD'yi de 8'de 4 oranında kusurlu bulmuştu.

  Geçen yıl 1 Şubat'ta verilen kararda, makinistler Fikret Karabulut 2 yıl 6 ay hapis cezası ile 1100 TL para cezası, Recep Sönmez 1 yıl 3 ay hapis ve 733 TL para cezasına çarptırılmiş, Tren Şefi Köksal Coşkun ise beraat etmişti. Bilirkişi tarafından aynı oranda kusurlu bulunan TCDD için ise herhangi bir işlem yapılmamıştı.

  Davayla ilgili karara makinist avukatları ve ölenlerin yakınları olmak üzere 20 kişi itiraz etti. Dava dosyaları, kararda adları geçen yakınlarını kaybeden veya yaralananların da bulundugu 177 kişiye tebliğ edildikten yaklaşık 6 ay sonra Yargıtay'a gönderildi.

  Yargıtay 2'nci Ceza Dairesi 1.5 yıl önce karara çıkan hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili dava dosyasını inceledikten sonra 5 yüksek yargıçtan oluşan mahkeme heyeti, kararı ‘usulden’ bozdu.

  Yüksek mahkeme bozma gerekçesi olarak şu görüşleri belirtti:
  “Vekilleri bulunmayan katılanlar Esma Boz, Müjgan Karayel, Alper Çabuk ve Ayşe özden ile katılan sıfatını alabilecek surette suçta zarar gören ve kovuşturma aşamasında alınan ifadelerinde sanıklardan şikayetçi olduklarını beyan ettikleri halde duruşma günü bildirilen tebligat yapılmadığı ve davaya katılma olanağı tanınmadığından yasal yollara başvurma hakkı bulunan şikayetçiler; Hasan Yüksektepe, Sema Yavuz, Şahin Gültekin, Emrah Gültekin ve Abubebir Gültekin'e yokluklarında verilen hükmün tebliğ edildiğine dair dosyada bir belgeye rastlanılmadığından gerekçeli hükmün katılanlar Esma Boz, Müjgan Karayel, Alper Çabuk ve Ayşe özden ile şikayetçiler Hasan Yüksektepe, Sema Yavuz, Şahin Gültekin, Emrah Gültekin ve Abubekir Gültekin'e usulune uygun olarak tebliğ ile tebligat ilmihubarleri ile birlikte verilmesi halinde temyiz dilekçeleri de eklenerek incelenmek üzerine dairemize gönderilmesi.”

  Yargıtay'ın bu bozma kararı sonrasında Hızlandırılmış Tren davası dosyası yeniden görülmesi için Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bozma kararında makinistler Recep Sönmez, Fikret Karabulut ile tren şefi Köksal Coşkun için verilen hapis cezasıyla ilgili görüş belirtilmiyor. Ancak bu 5 kişinin ifadeleri de alındıktan sonra yeniden karar verilmesi isteniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı