Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hizbullah'la PKK aynı

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Olağanüstü Bölge Valisi Ünal Erkan ilk kez Hürriyet'e konuştu

  Ünal Erkan'ı ilk tanıdığımda 12 Eylül Ankarası'nın çiçeği burnunda Emniyet Müdürü idi. Baba mesleğini seçen Erzurumlu ‘‘dadaş’’ Ünal, Polis Koleji ve Akademisini bitirdikten sonra ‘‘devlete hizmet aşkı’’na kibarlığını ve alçakgönüllüğünü de ekleyerek kısa zamanda büyük yol aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Edirne Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü derken terörün en civcivli döneminde, 1992'de Olağanüstü Hal Bölge Valisi oldu. Dağlarda, tepelerde dolaştı, güvenlik güçleriyle yattı, bölge insanıyla uyandı. Ve Çiller'in davetiyle siyasete atıldı, Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi, Devlet Bakanı oldu. Ama Refah- Yol hükümetini içine sindiremediği için DYP'den ayrıldı, başka bir siyasi partiye de girmedi.

  B enim bildiğim ‘‘amansız’’ Beşiktaşlı Ünal az konuşur, öz konuşur. Ne 32 yıllık sevgili eşi Yıldız hanıma, ne de sevgili kızları Dilşad'a, Ebru'ya, Esin'e sır verir. İşte bu Ünal'la karlı bir Ankara gününde her şeyi en ince ayrıntısına kadar konuştuk. Oran yolu üzerindeki mütevazı kooperatif evinde kendi eliyle kahve pişirirken bile soluksuz anlattı PKK'yı ve de Hizbullah'ı... Bölge Valisi olarak PKK'yla mücadele verirken Hizbullah'ı kullanmış mıydı?

  CİDDİ BULMUYORUM

  - Olur mu öyle şey Yener!.. Bölge Valisi olduktan sonra Hizbullah örgütünün deşifre edilmesine yönelik ilk operasyon, Diyarbakır Emniyeti'nin 1992 sonlarında yaptığıdır. Bu tarihten önce Hizbullah'a yönelik benim bildiğim bir operasyon yok. Bu örgüt deşifre edilememiş. Eylemleri de zaten 92'de tırmanıyor. 800 kişi yakalamışız. 400'e yakın faili meçhul eylem meydana çıkarılmış. Nasıl bir devlet organizasyonu ki, hem örgütü yaratacaksınız, hem de bu örgüte yönelik operasyon yapacaksınız? Bunlar ciddi şeyler değil. Devletin şu ya da bu yasadışı bir örgüt organizasyonu ile işbirliği yapması mümkün değil.

  PKK'NIN YALANI

  Daha hoşgörülü bakış olmadı mı?

  - Hayır efendim. Hizbullah'la PKK arasında ne fark var? Hedefledikleri hayal amaçlarına göre biri Marksist Kürt devleti kuracak, öteki de dini esaslara dayalı şeri devlet. ‘‘Hizbullah kullanıldı’’ iddialarını devlet hakkında şüpheler yaratmak için PKK ortaya attı. Aklınca devleti hem içeriye, hem dışarıya şikayet ediyor. Devletin böyle bir organizasyona niye ihtiyacı olsun? Devlet kendi teşkilatlarını kurmuş, görevlileri atamış, imkan kabiliyetlerini dünya standartlarına göre geliştirmiş, yasaları da çıkarmış, niye illegaliteyle uğraşsın?..

  İTİ İTE KIRDIRMAK

  Yaygın halk deyişiyle ‘‘iti ite kırdırmak’’ da diyebiliriz.

  - Yok efendim, öyle şey olur mu, mantığı var mı? Buradan soruyorum, bir Allah'ın kulu cevap versin; eğer onu ona kırdırma gibi bir şey varsa niye barıştırdı onları? Bizim PKK'yla mücadelemiz 94'de bitmedi, hálá devam ediyor. Alan hakimiyeti anlamında kavga dövüş ettiler birbirleriyle. Terör örgütlerinin mevcudiyeti faili meçhulün nedenidir. Biz 1992 nevruzunun akabinde PKK'nın Türkiye'yi bölme hayalini yok ettik. Devlet güçleri, vatandaşla birlikte o ayaklanma hayalini yok etti. Bölgenin her yerinde devlet otoritesi vardı.

  Çelik yelek giymedim

  Ben çelik yelek pek giymedim. Eş dost yurtdışından getirirdi ama, çelik yeleğin faydasının olacağını düşünmüyorum. Eğer Allah bize orada hizmet imkanı vermişse hiçbir şey olmaz. Zaten görev sürem içinde halkın içinden hiç çıkmadım.

  Bölge valiliğimde parlamentodan çıkmış ne yetkim varsa sonuna kadar kullandım. Devlet kademesinden hiç kimse bana bu konuda değil müdahalede bulunmak, telkin ve tavsiyede bile bulunmadı.

  Bölge valisiyken MİT Müsteşarı olmam için Nahit Menteşe ve İsmet Sezgin teklifte bulundular. Çok önemli bir görev ama, ben bölge valiliğine devamı yeğledim. Ayrıca bu çok köklü ve gelişkin teşkilatın başına kendi içinden kimselerin gelmesine inanıyorum.

  Bölge valiliği dönemimde beni en çok üzen olay, Derecik Karakolu'na yönelik baskın oldu.

  Komiser muavinliğimden bu yana tabanca taşırım. Yattığım zaman yastığımın altına koyarım. Tabanca vücudumun bir parçası gibidir.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı