Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hizbullah'la ilgili devlet görevlilerini açıklarız

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.02.2000 - 00:01

  TSK ile partisi arasında kriz yaratan FP Genel Başkanı Recai Kutan bu kez de ‘‘Gerekirse Hizbullah'la ilişkili devlet görevlilerini açıklarız’’ dedi. Kutan, bu konuda kendilerine ihsat yağdığını söyledi.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, partisini Türk Silahlı Kuvvetleri'yle karşı karşıya getiren ‘Devlet-Hizbullah bağlantısı’ iddiasıyla ilgili olarak, bu kez de, ‘‘Gerekirse, Hizbullah'la ilişkili devlet görevlilerini açıklarız’’ tehdidini yöneltti. Kutan, Cumhurbaşkanı Demirel ile 3 Şubat Perşembe günü Çankaya Köşkü'nde yaptığı görüşme sırasında, Genelkurmay'ın partisini hedef alan açıklamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, ‘‘Doğu ve Güneydoğu'da Hizbullah'ı kullanan, ilişki içinde olan devlet görevlileriyle ilgili olarak bize ihbar yağıyor. Gerekirse bunları da açıklarız’’ dedi. Doğu ve Güneydoğu'daki parti örgütlerinden bu konuda FP Genel Merkezi'ne faks ve mektupla ihbar yağdığını belirten Kutan, ‘‘Bu faks ve mektuplarda, şu devlet görevlisi şunları kullandı, bu devlet görevlisi bunları kullandı, şunlar bununla, bunlar da şununla ilişkili diye isimler veriliyor’’ diye konuştu.

  BAŞKA MESELE Mİ YOK?

  Kutan'ın, ‘‘Demokrasinin balans ayarcıları tankları Sincan yerine Hizbullah'ın üzerine neden yürütmedi?’’ sözlerine Genelkurmay'ın gösterdiği tepkiden duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, ‘‘Gerekirse bunları açıklarız’’ demesi üzerine, Demirel, ‘‘Bunlara hiç gerek yok. Devlet bu işin üzerine gidiyor, kimse merak etmesin’’ dedi. Demirel, bu konuda devletin de, kendisinin de çok hassas olduğunu belirterek, ‘‘Devlet adam öldürmez’’ dedi. Kutan, ‘‘Biz ‘Hizbullah'ı devlet korudu ve kullandı' demek istemiyoruz’’ deyince, ‘‘Bunda ‘isteseydik söylerdik' iması var’’ diyerek tepki gösteren Demirel, Kutan'ın askeri hedef alan sözlerinden duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Demirel, ‘‘Ülkenin başka meselesi mi yok, onlarla uğraş, onları gündeme getir’’ diyerek, açık bir dille bir daha askerle uğraşmamasını da istedi.

  ARKADAŞLARIM İKNA OLMALI

  Demirel, Cumhurbaşkanlığı konusu gündeme gelince Kutan'a, ‘‘Sen beni çok iyi bilirsin, ben de seni’’ dedi. Kutan da, parti içinde bu konuda yaşadığı sıkıntıyı, ‘‘Ben ayrıyım, arkadaşlarım ayrı. Ben ikna olsam bile arkadaşlarım ikna olmayabilir. Benim gibi onların da ikna olması lazım’’ diye ifade etti. Kutan, Cumhurbaşkanlığı konusunda Demirel'e destek sözü veren diğer partilerle ilgili endişelerini de dile getirdi ve ‘‘Diğerleri bu konuda size samimi mi? Ona da bakmak lazım’’ dedi.

  FP davasına ilginç benzetme:

  The boxer is on the rope

  ‘The boxer is on the rope...’’ (Boksör İpe yaslandı)

  Bu İngilizce deyim, ringde nakavt olma durumuna gelen ve kroke vaziyette iplere yaslanan boksörlerin durumunu anlatmak için kullanılıyor. Son günlerde Ankara'daki Batılı diplomatik çevrelerde Fazilet Partisi'nin durumu ile ilgili yapılan tartışmalarda sıkça bu deyimi duymak mümkün.

  Nedeni, Anayasa Mahkemesi'nin FP'nin kapatılması davasında vereceği kararla da yakından ilişkili.

  Ankara'daki Batılı diplomatların önemli bir bölümü, sözbirliği etmişcesine kapatma kararının Türkiye'yi Batı dünyası karşısında güç bir duruma sokacağını belirtiyorlar. Bu görüşlere göre, Anayasa Mahkemesi kapatma kararı alırsa, boksörün lisansı o andan itibaren geçersiz hale geleceğinden, maç iptal edilecek ve ipe yaslanmış olan boksör yenilgiye en çok yaklaştığı noktada durumu kurtarmış olacak.

  ‘‘Oysa...’’ diyor Batılı diplomatlar:

  ‘‘En doğrusu maçın normal süresi içinde bitmesini beklemek olmaz mı? Üstelik, maç şimdi kesilirse boksör bir sonraki maç için zaman kazanacak.’’

  Batılı diplomatların altını çizdiği bir başka faktör de şu:

  ‘‘Artık maçı izleyen bir de yeni yan hakem var. O da Avrupa Birliği. Yan hakem maçın kesilmesinden hoşlanmayacaktır. Türkiye de kararı alırken yan hakemin tutumunu dikkate almak zorunda.’’

  Şimdi Ankara'da bütün gözler federasyonun kararına çevrilmiş durumda.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı