Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hizbullah'ın insan kaynağı

Enis BERBEROĞLU

Şanlıurfa Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi, poliste örneğine pek az rastlanan titizlikle tuttuğu arşiv kayıtlarını meslektaşları ve kamuoyu ile paylaştı. Hizbullah operasyonları sırasında tespit edilen bilgiler kitapçık haline getirilerek 80 ile yollandı.

İstanbul Üniversitesi'nde ‘‘Türkiye'de terör’’ konulu teziyle doktor unvanı alan Mustafa Bağrıaçık başkanlığındaki polis sorgu ekipleri tarafından hazırlanan kitapçıkta Hizbullah örgütünün insan malzemesi hakkında ilginç veriler yer aldı:

‘‘Örgüte kazandırılması hedeflenen kişilerin 12-20 yaş arasında, bekâr olmasına dikkat ediliyor. Kişinin karakter yapısı, inancı, ailesinin ideolojik görüşü ile herhangi bir İslami gruba mensup olup olmadığı gibi hususlar sıkı incelemeye alınarak üst sorumluya iletiliyor.’’

Devlete memur alımını andıran güvenlik soruşturmasından temiz çıkan adaylarla ilişkiye geçilerek dini sohbet zemininde dostluk kuruluyor.

İslami motifli kitaplar verilip, okuyup okumadığı izlenen aday, disiplini sayesinde son sınavı da geçerse, Hizbullah kontrolündeki camilerin cemaatine katılmaya hak kazanıyor.

Artık Hizbullah üyesi sayılan kişi, önce düşmanı izleyen istihbarat elemanı olarak kullanılıyor. Örneğin yöresindeki PKK faaliyetleri ve kadrosu hakkında bilgi topluyor, düzenli rapor veriyor.

* * *

Şanlıurfa emniyetinin Hizbullah'la ilgili verileri, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1995 yılında yapılan araştırmayla örtüşüyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Elazığ illerinde yakalanan çeşitli yasadışı örgütlere mensup 200 terör sanığının yarısından fazlası 21-30 yaş grubunda bulunuyor.

Köktendinci terör sanıklarının eğitim düzeyleri sanılanın aksine oldukça yüksek: Sadece yüzde 2'si eğitimsiz, yüzde 10'u ilkokul, yüzde 13'ü ortaokul mezunu. Yüzde 46'sı liseyi bitirmiş, yüzde 29'u üniversite diploması sahibi...

Terör suçlularının aile yapısı toplumsal ortadireği yansıtıyor: Yüzde 29'unun ailesi işçi-memur kökenli. Yüzde 24'ünün ailesi çiftçi, yüzde 14'ünün emekli ve yüzde 33'ünün serbest meslek sahibi...

* * *

Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dün Hizbullah örgütünün ‘‘İlimciler-Batman Grubu’’ davasının ilk duruşması yapıldı.

Savcı'nın okuduğu iddianame İslami etiketli terörün gelişimine işaret edecek nitelikteydi. Savcı'ya göre sanıklar, Batman'da 1992-1997 yılları arasında 20 kişiyi öldürdü, 5 kişiyi yaraladı.

Yarın İslami etiketli terörün dış bağlantıları...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI