Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hizbullah'dan yeni manifesto

  A.A.
  01 Aralık 2009 - 10:42Son Güncelleme : 01 Aralık 2009 - 12:24

  Lübnan'daki Hizbullah partisinin genel sekreteri Hasan Nasrallah, partisinin yeni bildirisini dün açıkladı. Nasrallah, Hizbullah'ın tüm dinlere saygılı bir ülke istediğini vurguladı.

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'un banliyösünde bulunan El Jinan bölgesindeki bir salonda kurulan büyük ekrandan yayınlanan görüntülerle, bilinmeyen bir yerden açıklamalarını yapan Nasrallah'ın konuşmasını taraftarları da izledi.

  Nasrallah, Lübnan'daki siyasal tarikatçılığın ülkedeki politik alandaki gelişmeleri önlediğini belirterek, bunun ülkedeki çoğunluk yönetiminin ve azınlık muhalefetinin demokratik yapılanmasında önemli bir engel olduğunu söyledi.

  Nasrallah, “Çoğunlukla azınlık arasındaki, yönetimsel kaygıları ortadan kaldırmak için, en önemli adım siyasal tarikatçılığı feshetmektir. Bu, çok önemli bir ana koşuldur” diye konuştu. 

  Lübnan'ın anavatanları olduğunu belirten Nasrallah, “Lübnan bizim babalarımızın, büyüklerimizin, torunlarımızın ve gelecek kuşakların da anavatanıdır. Biz, Lübnan'ın güçlü, etkin ve coğrafi olarak bölgede etkili bir ülke olmasını istiyoruz” dedi.

  Nasrallah, Lübnan'ı, halkın tüm kesimlerinin özgürce düşüncelerini ifade edebileceği bir biçimde, tüm yaşayanlarla birlikte inşa etmek istediklerini, ulusal birlik içinde, halkının özgürlüğünü ve topraklarını korumayı amaçladıklarını bildirdi.

  Nasrallah, İsrail'in bölgede Filistin topraklarını işgal ettiğini ve tehditlerinin sürdüğünü, bu nedenle silahlı güçlerinin, bölgedeki dengeyi sağlamada çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı