Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hizbullahçıların tahliye talebine ret

  DİYARBAKIR (A.A)
  16 Şubat 2006 - 12:35Son Güncelleme : 16 Şubat 2006 - 12:50

  Terör örgütü Hizbullah'ın sözde üst düzey sorumlularının da aralarında bulunduğu 30 sanıklı Hizbullah ana davasına devam edildi.

  Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, aralarında örgütün sözde üst düzey sorumluları Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın da yer aldığı tutuklu 25 sanık hazır bulundu. Gıyabi tutuklu sanık Ejder Arpa ile 4 tutuksuz sanık ise duruşmaya katılmadı.

  Sanık avukatları, Beykoz Operasyonu'nda ele geçirilen disket ve kasetlerin sonuçlarının bir an evvel getirtilmesini istedi. Avukatlar, sanıkların uzun süre tutuklu kaldığını ve TCK'nın ilgili maddelerinin değiştiğini belirterek, müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

  Tutuklu sanıklardan Feysel Bozkuş da, kendisinin 7 yıldan beri tutuklu bulunduğunu belirterek, “Pişmanlık yasası ve topluma kazandırma yasasından yararlanma talebinde bulundum. Bu yasanın şartlarını yerine getirmiş durumdayım. Hakkımda olumlu rapor tanzim edilmiştir. Bu nedenle tahliyemi istiyorum” dedi.

  TAHLİYE TALEBİNE RET

  İddia makamı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na hard disk ve kasetlerin çözümlerinin ne şekilde yapıldığının sorulmasını isteyerek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının tahliye taleplerinin reddine ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

  Heyet, savcının talebi üzerine, terör örgütü Hizbullah'a yönelik gerçekleştirilen Beykoz Operasyonu'nda ele geçirilen bilgisayar cd'leri ve kasetlerle ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazılarak, hard disklerin yurtdışında incelemesinin yaptırılıp yaptırılmadığının sorulmasına, İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi'ne de çözümleri yapılan 3 klasörün çözümünün hangi kuruma ve ne şekilde yaptırıldığının bildirilmesi ve incelenmek üzere klasörlerin gönderilmesi için yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

  Davada, sanıklardan 15'i için “devletin mevcut anayasal düzenini silah zoruyla yıkarak yerine şeri esaslara dayalı İslam devleti kurmayı amaçlama” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, diğer sanıklar için ise “terör örgütü üyesi olma” suçundan 20'şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı