Gündem Haberleri

  Hizbullah’tan polise bomba

  Hürriyet Haber
  29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erzurum'da yakalanan Hizbullah militanının evine giden özel time balkondan 2 el bombası atıldı. Polis Nejat Uzun şehit oldu, 3 polis ve Hizbullah militanı yaralandı. Bombayı attıktan sonra polisle çatışan evdeki militan öldürüldü.

  1 şehit 3 yaralı 1 militan ölü

  HİZBULLAH militanının evindeki silahı almaya giden polis ekibinin üzerine parça tesirli el bombası atıldı. 1 polis şehit oldu, 3 polis yaralandı. Hizbullah militanı ölü ele geçirildi, diğer terörist de yaralandı.

  İstanbul'daki Hizbullah operasyonundan kaçtığı anlaşılan 36 yaşındaki Nihat Özmen'in Erzurum Veyisefendi Mahallesi'nde 2 ay önce bir daire kiraladığı öğrenildi.

  İKİ GÜNDÜR SORGULANIYORDU

  Karskapı Caddesi'ndeki Karşıkaya Apartmanı'nın ikinci katında bulunan daireyi 500 mark peşinat vererek kiralayan Özmen, kahvehanede otururken geçen cuma günü yakalanarak gözaltına alındı.

  Hizbullah'ın İlim grubu militanlarından olan ‘Ramazan’ kod adlı Özmen, ifadesinin alınması sırasında evinde bir silah bulunduğunu itiraf etti.

  BERABER GELİYORUZ

  Hizbullahçı Özmen, ekip arabasıyla evine götürüldü. Özel Harekát Timlerinin önlem alırken C Blok önünde kapısının zilini çalan Özmen, pencereden diğer teröristin ‘‘Kim o’’ sorusuna, ‘‘Beraber geliyoruz’’ karşılığı verildi.

  Ardından saat 03.10'da balkondan polis memurlarının üzerine atılan parça tesirli 2 el bombası, ortalığı cehenneme çevirdi. Teröristin attığı bomba ve açtığı ateş sonucu 37 yaşındaki Özel Harekát Timi'nde görevli polis Nejat Uzun, şehit düştü. Polis Alparslan Keskin, Süleyman Korkmaz, Zeki Özdemir ile terörist Nihat Özmen de yaralandı.

  EVDEKİ TERÖRİST TESLİM OLMADI

  Evdeki teröriste ‘‘Teslim ol’’ çağrısı yapıldı. Çağrıya ateşle karşılık veren ve kaçmak için apartmanın ana dış kapısına kadar inen terörist, bir saat süren çatışma sonucu ölü ele geçirildi.

  Vali: Ev kaçaklar için barınak

  Vali Derya Kadıoğlu, Ağrı Diyadin İlçesi nüfusuna kayıtlı üzerinde ‘Orhan Kıvanç’ adına düzenlenmiş sahte kimlik bulunan Nihat Özmen'in evi, kaçak Hizbullahçıları barındırmak için tuttuğunu söyledi.

  Öldürülen 'Mehmet Koç' kod adlı teröristin üzerinde Mehmet Doğan Alagöz adına kimlik çıktığını kaydeden Vali Kadıoğlu, kimliğin sahte olabileceğini hatırlattı. Numune Hastanesi'nde tedavi altına alınan Özmen'in durumunun ağır olduğuna dikkat çeken Vali Kadıoğlu, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ndeki polis memurlarının sağlık durumlarının ise iyiye doğru gittiğini belirtti.

  Evden bomba ve silah çıktı

  Hizbullah militanını, polisle çatışırken evin bir başka odasında bulunan Nihat Özmen'in eşi Şefika ile çocukları Recep (6) ve Bilal (5) çatışma sonrası sağ salim Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Şefika Özmen, ‘‘Çocuklarımla birlikte yatıyorduk. Misafirimiz Mehmet Doğan Alagöz Kuran okuyordu. Biraz huzursuzdu. Biz sabaha doğru büyük bir patlamayla uyandık. Eşimin Hizbullahla bağlantısı olduğunu bilmiyordum. Eşim beni Ağrı'nın Diyadin İlçesi'nden alarak getirdi. İki ay kadar önce evi tuttuk. Çocuklarımın sağ kurtulmasına sevindim’’ dedi. Evde ve teröristin üzerinde Hizbullah örgütüne ait yasak yayınlar, bilgisayar, Takarof marka Rus yapımı tabanca, 7.65 mm. çapında 1 tabanca, 3 patlamamış el bombası, 60 mermi bulundu. Ev mühürlenirken operasyonu yöneten Emniyet Müdürü Aziz Aksoy, teröristlerin bulunduğu apartman dairesinin her cepheden yola hákim olduğunu, habersiz yaklaşmanın mümkün olamayacağını söyledi.

  Şehit düşen polis memuru Nejat Uzun için Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde tören düzenlendi.

  Evli ve 2 çocuk babası olan Uzun'un cenazesi, toprağa verilmek üzere uçakla Ankara'ya götürüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı