Gündem Haberleri

  Hizbullah sanığı avukatının azlini istedi

  DİYARBAKIR (A.A)
  03.08.2006 - 12:57 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü Hizbullah'ın sözde üst düzey sorumlularının da aralarında bulunduğu 30 sanıklı Hizbullah ana davasına devam edildi.

  Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, aralarında örgütün sözde üst düzey sorumluları Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın da yer aldığı tutuklu 23 sanık hazır bulundu. Gıyabi tutuklu sanık Ejder Arpa ise duruşmaya katılmadı.
  Sanıklardan Rıfat Demir, Avukatı Gazanfer Abbasioğlu'nun azledilmesini talep ederek, mahkeme heyetine “Mahkemenize itibarım yok. İnanmıyorum. Benim hakkımdaki iddianameyi hazırlayan savcı çete ithamında bulunmuş, ben Müslümanım, çete değilim” dedi

  Avukat Abbasioğlu ise, davayı takip etmek istediğini söyledi.

  Sanık avukatlarından Hüseyin Yılmaz da, Diyarbakır D Tipi Cezaevinde geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden müvekkili Musa Özer'in hastaneye kaldırılışından ölene kadar yapılan işlemleri içeren belgelerin kendisine verilmesini istedi.

  Avukat Mehmet Anul ise, müvekkillerinden başta Mehmet Sudan olmak üzere bir çoğunun tedaviye ihtiyacı olduğunu savunarak, en azından hukuki durumları müsait olanların tahliye edilmesini talep etti.

  Tutuklu sanıklar savunmalarında duruşmanın Ramazan Bayramı'ndan sonraya alınmasını talep ettiler.

  İddia makamı, dosyadaki eksikliklerin giderilerek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.
  Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının tahliye taleplerinin reddine, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

  İddianamede, sanıklardan 15'i için “devletin mevcut anayasal düzenini silah zoruyla yıkarak, yerine şeri esaslara dayalı İslam devleti kurmayı amaçlama” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklar için ise “terör örgütü üyesi olma” suçundan 20'şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı