Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hizbullah menzil yükseltiyor

  A.A.
  02 Ağustos 2006 - 15:33Son Güncelleme : 02 Ağustos 2006 - 21:32

  İsrail'in saldırılarına rağmen Hizbullah'ın füze saldırısı sürüyor. İlk kez sınırdan 70 kilometre içeriye bir füze düştü.

  Hizbullah gerillalarının İsrail topraklarına düzenledikleri füze saldırılarında ilk kez sınırdan 70 kilometre uzağa düşen füzenin Hayber 1 olduğu bildirildi.

  Hizbullah gerillaları, İsrail'in İran yapımı olduğunu söylediği Hayber 1 füzesinin, Lübnan sınırının yaklaşık 70 kilometre güneyindeki Beyt Şean yakınına düştüğünü bildirdi.  İsrail, saldırıda ilk belirlemelere göre 7 kişinin yaralandığını açıkladı. 

  Görgü tanıkları, ilk defa bir Hizbullah füzesinin Beyt Şean yakınındaki Batı Şeria'yı vurduğunu ve Fakua ile Calbun köyleri arasına düştüğünü belirttiler. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

  300'DEN FAZLA FÜZE ATILDI

  Lübnanlı güvenlik yetkilileri, Hizbullah militanlarının İsrail'e bugün 300'den fazla füze fırlattığını açıkladı.

  Hayfa'nın kuzeyindeki Akko'dan Nahariye'ye, Tiberya'dan Kiryat Şimone'ye kadar kuzey bölgelerine 70'ten fazla füze atılırken, ilk belirlemelere göre 8 kişi yaralandı.

  Hizbullah'ın sabah saat 10.00 civarında başlattığı Katyuşa saldırılarında Safed'de 3, Akko'da 4 ve Kiryat Şimona'da 1 kişinin yaralandığı belirlendi.

  Siren sesleriyle uyarının yapıldığı Hayfa'ya füze isabet etmedi. İlk füze saldırıları Karmiel ve Hatzor'un çevresindeki açık alanları vurdu. Akko'ya 5 füze atıldı, biri bir eve isabet etti.

  İsrail'in en kuzeyindeki Kirşat Şimona'ya 8 füze yönelirken, bu füzelerden bazıları sanayi bölgelerindeki binalara, bazıları da evlere isabet etti.

  İSRAİL: 1 ÖLÜ
    
  İsrail polis ve hastane kaynakları, Hizbullah'ın Lübnan'dan attığı bir roketin İsrail'in kuzeyinde bir kişinin ölümüne neden olduğunu bildirdiler.

  Lübnan sınırına 6 kilometre uzaklıktaki Nahariye bölgesinde bir Kibbutz yakınına düşen roketin burada bir kişinin ölümüne neden olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı