Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hizbullah hem İsrail'le savaşıyor hem halka yardım ediyor

  BEYRUT (A.A)
  11 Ağustos 2006 - 13:40Son Güncelleme : 11 Ağustos 2006 - 13:40

  Hizbullah gerillaları İsrail'e karşı cephede savaş verirken, örgüt üyeleri bombalanan köyleri ve mültecilerin sığındığı okulları kapı kapı dolaşarak, insanların ihtiyaçlarını tespit ediyor.

  Hizbullah'ın Lübnan'ın 1,2 milyonluk Şii cemaati arasındaki popülaritesi temel olarak İsrail'e karşı mücadelesinden kaynaklansa da örgüt güneyde halka sağladığı geniş hizmet ağıyla da büyük destek topluyor.

  İsrail saldırıları yüzünden Hizbullah'ın bürolarının çoğu yıkıldı, ancak örgüt halka yardım götürmeye devam ediyor.
  Beyrut'ta Hizbullah'ın kurduğu mutfakta pişirilen yemek, savaştan kaçan binlerce kişinin sığındığı okullara dağıtılıyor. Mutfakta günde 8 bin porsiyon yemek çıkıyor.

  Hizbullah'ın ayrıca ilaç dağıtım merkezleri de bulunuyor. Hizbullah'ın gönüllü doktorları bombalanan kent ve kasabalarda insanlara sağlık hizmeti veriyor. Şiiler Lübnan'ın en yoksul kesimini oluşturuyor. Birçoğuna göre devletin ihmalinin boşluğunu Hizbullah dolduruyor. Siyaset bilimi profesörü Emel Said Gurayib, “Örgütün Şiilerin bu kadar kalpten desteğini sağlamasının nedeni de bu” diyor.

  HİZBULLAH'IN HAYIR KURUMLARI

  Hizbullah'ın hayır kurumları arasında yoksul ve sakatlar için tıbbi yardım ve eğitim hizmeti veren “İmdad” ve İsrail'e karşı savaşta ölenlerin ailelerine yardım sağlayan “Şehitler Müessesesi” bulunuyor.
  “Cihad El Bina” adındaki kurum ise İsrail saldırılarında yıkılan binaların yeniden inşasıyla su ve çöp toplama hizmetleri veriyor.

  Hizbullah'ın ülke çapında 5 hastanesi, 14 kliniği ve 12 okulu bulunuyor.

  İsrail saldırılarını başlattığından beri sadece Hizbullah'ın askeri altyapısını hedef almakla kalmadı. Örgütün bu sosyal ve ekonomik ağı da İsrail bombalarının hedefi oldu. İsrail'in saldırılarında Sur ve Nebatiye'deki hayır kurumları ve okulları yıkıldı, Baalbek'teki Dar el Hikmet hastanesi hedef alındı. Bir Hizbullah yetkilisi, yine de hizmetlerini eskisi gibi sürdürdüklerini, her bir kurumun kendi “ihtimal planı” dahilinde çalıştığını söyledi.

  Hizbullah'ın halk nezdindeki desteğinin farkında olan İsrail'in ordu sözcüsü Jakob Dallal, Hizbullah'ın sadece askeri altyapısının değil diğer kurumlarının da felce uğratılması gerektiğini söylemişti. Hizbullah'ın, çocuklarının okul parasını verdiği eski savaşçı Hüseyin Eyüp “Hizbullah halktır, halk Hizbullahtır” diyerek, Lübnan'daki durumu özetliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı