Gündem Haberleri

  Hizbullah davası'nda karar çıktı

  Cem EMİR / DİYARBAKIR ( DHA )
  30.12.2009 - 22:15 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da 10 yıldır süren 33 sanıklı Hizbullah Ana Davası'nda karar çıktı.

  Diyarbakır´da 10 yıl sonra karara bağlanan ve aralarında örgütün üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu Hizbullah ana davasından karar çıktı.

  Örgütün askeri kanat sorumlusu Cemal Tutar'ında aralarında bulunduğu 16 sanık, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
  11 sanık, 1 ile 14 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla cezalandırılırken, 7 sanık ise tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliye edildi.


  Diyarbakır'da, 10 yıl süren 33 sanıklı Hizbullah ana davası 57'inci duruşmada karara bağlandı. 198 silahlı eylemi gerçekleştirdikleri, 156 cinayet, 80 yaralama olaylarından sorumlu olan ve aralarında örgütün askeri kanat sorumlusu Cemal Tutar bulunduğu, 23'ü tutuklu 1'i firari 33 sanık için Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi kararını 14 saat süren duruşmanınardından verdi.

  Aralarında DEP eski milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürülmesine karıştıkları iddia edilen sanıklarında bulunduğu 33 kişinin duruşması, 9 saat sürdü. Mahkeme heyeti kararını ise, 5 saatlik bir aradan sonra açıkladı.

  16 SANIĞA MÜEBBET

  Mahkeme, İstanbul Beykoz'da yapılan operasyon yakalanan örgütün askeri kanat sorumlusu Cemal Tatar ile örgütün üst düzey yöneticisiEdip Gümüş'ünde aralarında bulunduğu, Fuat Balca, Abdulkerim Kaya, Mehmet Varol, Mustafa İpek, Mahmut Demir, Kemal Gülşen, Sinan Yakut, Şeyhmus Kinay, Yusuf Begiç,

  Mehmet Veysi Özel, Rifat Demir, Mehmet Beşir Acar, Mehmet Tahir Ak, Mehmet Garip Özer'imüebbet hapis cezasına çarptırdı. 11 sanığı, 'terör örgütü üyeleği' gerekçesiyle 1 ile 14 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla cezalandıran mahkeme, 7 sanığı da tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak tahliye etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı