Gündem Haberleri

  Hizbullah ana davasında 'pişmanlık' tahliyesi

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Üst düzey sorumluların da aralarında bulunduğu Hizbullah ana davasında, Pişmanlık Yasası`ndan faydalandırılan sanık Abdulkudüs Yersiz tahliye edildi.

  Diyarbakır 3 No'lu DGM'de yapılan duruşmaya, Hizbullah'ın elebaşı Hüseyin Velioğlu`nun ölü ele geçirildiği İstanbul Beykoz operasyonunda sağ yakalanan Edip Gümüş ve Cemal Tutar`ın da aralarında bulunduğu tutuklu toplam 11 sanık katıldı.

  Savcı, duruşmada sanık Mehmet Veysi Özel hakkında hazırlanan ek iddianameyi okudu. Savcı iddianamesinde, sanık Özel`in Mardin`deki evinde yapılan aramada, içinde 93 tabanca ve 8 uzun namlulu silah ile çok sayıda örgütsel dokümanın bulunduğu 3 sığınağın ortaya çıkarıldığını söyledi.

  Sanığın örgütsel faaliyetlerde bulunduğunu ifade eden Savcı, sanığın bu nedenle TCK`nın 168/2 maddesi uyarınca 20 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

  Özel savunmasında; silahların ele geçirildiği evi daha önceden kiraya verdiğini ifade ederek, silahlarla bağlantısı bulunmadığını öne sürdü.

  Mahkeme heyeti, Abdulkudüs Yersiz`in Pişmanlık Yasası`ndan faydalanmak amacıyla İçişleri Bakanlığı`na yazılan yazıya olumlu cevap geldiğini belirtti.

  Heyet verdiği kısa aradan sonra, sanık Yersiz`in Pişmanlık Yasası`ndan faydalandırılarak tahliyesine, diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı