Dünya Haberleri

  Hizbullah: 20 İsrail askeri öldürüldü

  A.A.
  01.08.2006 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Hizbullahın El Manar televizyonu, Hizbullah gerillalarıyla İsrail askerleri arasında bugünkü çatışmalarda 20 kadar İsrail askerinin öldüğünü ya da yaralandığını öne sürdü.

  El Manar'ın haberinde, İsrail askeri kayıplarının Ayta Eşşaab köyündeki çatışmalarda meydana geldiği belirtildi.
  El Arabiye televizyonu, bu bölgedeki çatışmalarda 3 İsrail askerinin öldüğünü duyurmuş, ancak ayrıntı vermemişti.
  Bu arada, İsrail'in Kfar Kila'ya düzenlediği hava akınlarıyla birlikte, bölgedeki tepelere 20 kadar top mermisi düştüğü bildirildi. Kfar Kila'dan yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Deir Mimas köyü yakınlarına da top ateşi açıldı. Yoğun bombardımanın öğleden sonra sona erdiği belirtildi.

  Lübnan haber ajansı da, İsrail savaş uçaklarının Litani Nehri boyunca bazı hedeflere 3 hava akını düzenlediğini, hava akınlarına topçu ateşinin eşlik ettiğini duyurdu.

  İsrail savaş uçakları, bugün ayrıca, sınıra 120 kilometre uzaklıktaki, Lübnan'ın iç kesiminde bulunan Hermel'i de vurdu. Hermel'in dış kesimlerine en az 5 adet karadan havaya füze atıldığı, füzelerin hedefinin Lübnan'ın doğusu ile batısı ve sahil hattını birbirine bağlayan karayolu olduğu belirtildi.

  Güvenlik birimleri, İsrail uçaklarının Hermel'de mutfak tüplerinin bulunduğu bir kamyonu da vurduğunu söyledi. Tüplerin patlamasıyla araçtan alev yükseldiği, şoförün kurtulmayı başardığı kaydedildi.
  Batıda ise Akdeniz'deki İsrail savaş gemilerinin Mansuri, Şema, Teyir Harfan ve Sur civarına ateş açtığı, can kaybı olmadığı ifade edildi.

  Hermel'in 10 kilometre kuzeyinde Suriye sınırı yakınlarında da ateş açan İsrail, burada Lübnan-Suriye arasındaki 4 geçiş kapısından Kaa-Hums'u hedef aldı.
  Lübnan haber ajansı, bugün erken saatlerde, Suriye ile Lübnan arasındaki Mesna geçiş noktasının vurulduğunu duyurmuştu.

  Son saldırıyla birlikte iki ülke arasındaki 4 geçiş noktasından 2'si hava saldırılarıyla imha edilerek kapatılmış oldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı