Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hizbul-tetik

  Hürriyet Haber
  01 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Aralık 2000 - 00:01

  Hizbullah'ın ‘Silahlı Eylem Birlikleri Sorumlusu’ olan Mehmet Emin Ekici, dün ilk kez mahkemeye çıktı. Faili meçhul cinayetlerin derin devletin işi olduğunu söyleyen Ekici, ‘‘İtirafçı olmaktansa asılmayı tercih ederim’’ dedi.

  17 Ocak günü Kavacık'ta başlayan ve yurt geneline yayılan yasadışı Hizbullah örgütüne yönelik operasyonlarda yakalanan, örgütün ‘Silahlı Eylem Birlikleri Sorumlusu’ Mehmet Emin Ekici, DGM'de dün ilk kez hákim karşısına çıktı ve itirafçı olmak istemediğini söyledi.

  Beykoz Kavacık'taki operasyonda ölü olarak ele geçirilen Hizbullah'ın kurucusu ve lideri Hüseyin Velioğlu'nun yerine örgütün başına geçen Hacı İnan'ın korkaklıkla suçladığı Mehmet Emin Ekici, ‘‘İtirafçı değilim, Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istemiyorum’’ dedi. Poliste ve savcılık ifadelerindeki itiraflarla birçok faili meçhul olayın, cinayetin aydınlatılmasına yardımcı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

  ‘‘Ben normal bir hayata kavuşacağımı sanıyordum. Böylesi bir hayata kavuşmak için bu kadar insanı yakalattım. Polisteki ifadem onların senaryosudur. Faili meçhul cinayetler polis ve derin devletin işidir. Ben isim vermeye başladım, ama onların istekleri bitmedi. Herhalde açıkları çoktu. İtirafçı olmak istemiyorum. Cezam idam olsun, yeter ki hukuk çerçevesinde olsun. Tüm itiraflarımı reddediyorum. Baskı altında ifade verdim. İtirafçı olmaktansa asılmayı tercih ederim.’’

  İstanbul 5 Nolu DGM'de dün görülen duruşmaya, Adana, Mersin, Tarsusk ve İstanbul'da 12 kişinin kaçırılarak öldürülmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle tutuklu yargılanan Mehmet Cemil Erez, Mehmet Emin Ekici, Ali Atıl ve Mehmet Kanlıbıçak katıldı. Aynı suçlardan gıyabi tutuklu olarak aranan Abit Taşan ise duruşmaya gelmedi. Örgüt üyeliği iddiasıyla 15 yıldan 22.5 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılanan Ali Atıl ve Mehmet Kanlıbıçak da suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini istedi. Mahkeme heyeti sanıkların tahliye talebini reddederek duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı