Gündem Haberleri

  Hizb-ut Tahrir örgütü üyesi 10 kişi tutuklandı

  Hürriyet Haber
  31.10.2005 - 18:41 | Son Güncelleme:

  Ankara'da yasadışı Hizb-ut Tahrir örgütüne yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 10 kişi, ”örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklandı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 27 Ekim'de başlattıkları operasyon kapsamında, çeşitli camilerde bildiri dağıtmaya hazırlanan 10 kişi, önceki gün gözaltına alındı.

  Gözaltına alınanlar, emniyetteki sorgularının ardından bugün Ankara Adliye Sarayı'na sevkedildi.
  Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet savcılarından Mustafa Kelkit ve Şemsettin Özcan tarafından sorgulanan zanlılar, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun “örgüt üyesi olmak” suçunu düzenleyen 7/1. maddesi uyarınca tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevkedildi.

  Nöbetçi Hakim Kadir Kayan, sorguladığı kişilerin tutuklanmalarına karar verdi.

  Operasyon kapsamında, gözaltına alınanlarla birlikte, 7 bin 954 adet Hizb-ut Tahrir örgütü imzalı bildiri, 4 bin 877 adet örgütsel kitap, 13 CD, 19 dergi ve bol miktarda el yazısı ve bilgisayar çıktısı ele geçirildi.
  Bu arada, operasyon kapsamında dün de Kalaba'daki bir camide bildiri dağıtmaya hazırlanan 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların yarın Ankara Adliyesi'ne sevkedilecekleri belirtildi.
  (AA)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı