Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hizan'da 48 bin kişiye tek doktor

  Hürriyet Haber
  28.10.2003 - 11:36 | Son Güncelleme: 28.10.2003 - 11:36

  Bitlis'in Hizan İlçesi'nde, personel yetersizliği nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşandığı bildirildi. Hizan Belediye Başkanı Cezail Aktaş, yaptığı açıklamada, ilçe merkezi ve bağlı 78 köye tek doktorun hizmet verdiğini belirtti. Aktaş, köylerle birlikte 48 bin nüfusu bulunan ilçenin sağlık sorunlarının her geçen yıl arttığını kaydetti.

  Aktaş, şunları söyledi:
    
  ''İlçede sağlık dramı yaşanıyor. 2 yıl önce ilçede 7 doktor hizmet veriyordu. İlçede sağlık merkezi de bulunuyordu. Burayı sağlık ocağına çevirdiler. Hasta yatış işlemleri artık ilçede yapılamıyor. Trafik kazası, yaralama, doğum gibi acil durumlarda hastanın yaşama şansı azaldı. Tüm bu olumsuzluklar ilçede sağlık alanında tam bir gerileme yaşandığının göstergesi.''
    
  İlçedeki ve köylerdeki hastaların sürekli sevk işlemleriyle uğraşmasının da ayrı bir sorun olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, şöyle konuştu:
    
  ''Hastalanan vatandaş önce minibüsle Hizan merkeze gelmek zorunda kalıyor. Hizan'dan Tatvan'a sevk edilen hasta için Van veya Diyarbakır'a sevk çilesi başlıyor. Hastanın muayene olmak için en az 150 milyon lira harcaması gerekiyor. İşsizliğin ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı ilçemizde vatandaşın doktora gidip muayene olması lüks haline geldi.''
    
  İlçenin en az 10 doktora ihtiyaç duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Aktaş, ''İlçede tüm işleri bir pratisyen hekim yapıyor. En az 30 ebe, hemşireye ihtiyaç varken, ilçemizde bütün işi 4 ebe ve hemşire görev yapıyor. İlçeye 3 ambulans tahsis edildiği halde, bu ambulansların 2'si Bitlis merkeze çekildi. İlçede 1 ambulans bulunuyor. Bu sorunları defalarca, kaymakama, valiye, milletvekillerine ve bakanlara ilettim. Ancak sorunların çözümü için somut adımlar atılmadı'' dedi.
    
  Aktaş, ilçeye ''Sözleşmeli Sağlık Personeli'' atamalarının yapılacağının söylendiğini, ancak bu konuda da bir gelişme olmadığını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı