BİTLİS HABERLERİ

Hizan "Bediuzzaman" ile anılacak

AA / Şener Toktaş
24.02.2016 - 11:56Son Güncelleme :

- Hizan Kaymakamlığı, ilçenin "Şehr-i Bediüzzaman Hizan" ismiyle anılması için 10 yıllığına isim hakkını tescil ettirdi - Kaymakam Bölükbaşı: - "Burası Bediuzzaman hazretlerinin doğduğu ve ilk eğitimini aldığı yer. Biz de Hizan'ın bir nevi markalaşmasını ve inanç turizminde kullanılması için altyapı çalışmaları yaparak böyle bir müracaatta bulunduk"

AA / Şener Toktaş

BİTLİS (AA) - ŞENER TOKTAŞ - Bitlis'in Hizan ilçesi, İslam alimlerinden Bediuzzaman Said Nursi ile anılacak.

Hizan Kaymakamlığı, Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yaptığı başvuruyla, ilçenin "Şehr-i Bediüzzaman Hizan" ismiyle anılması için 10 yıllığına isim hakkını tescil ettirdi.

Kaymakam Yakup Bölükbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hizan" denildiğinde akla ilk olarak Bediuzzaman Said Nursi hazretlerinin doğumu ve tahsilini yaptığı medresenin geldiğini anımsattı.

İlçede Bediuzzaman Said Nursi hazretlerinin ismini ön plana çıkarmak için TPE'ye müracaatta bulunduklarını ifade eden Bölükbaşı, şöyle konuştu:

"Yapılan değerlendirmeler sonucu ilçemiz 'Şehr-i Bediuzzaman' ve 'Şehr-i Bediuzzaman Hizan' olarak tescil edilmiştir. Burası Bediuzzaman hazretlerinin doğduğu ve ilk eğitimini aldığı yer. Biz de Hizan'ın bir nevi markalaşmasını ve inanç turizminde kullanılması için altyapı çalışmaları yaparak böyle bir müracaatta bulunduk. Bu müracaatımız kabul edildi. Artık 'Şehr-i Bediuzzaman Hizan' ismini kullanıyoruz. Başka iller de bu ismi kullanıyordu ancak biz de bu ismin Bedizzaman'ın doğduğu yer olan Hizan ile anılmasını istedik. Bunun için yaptığımız müracaatla 10 yıllığına isim hakkı patenti aldık. Artık diğer iller bu ismi kullanamayacak. İlçemiz bu isimle markalaştı. Bu isim ilk olarak bizden çıktı ancak diğer iller de bunu kullanınca böyle bir girişimde bulunduk. Bundan sonra bu ismi sadece biz kullanacağız."

- İnanç turizmi açısından önemli

Hizan'da turizm altyapısının geliştirilmesi ve her türlü imkanın sunulması gerektiğini kaydeden Bölükbaşı, ziyaretçilerin ilçeye inanç turizmi amacıyla geldiğini ifade etti.

Gelenlerin Bediuzzaman'ın doğduğu evi ve okuduğu medreseleri ziyaret ettiğini vurgulayan Bölükbaşı, "Ziyaretçilerin çoğu günübirlik geliyor. Turlar kapsamında düzenlenen bir şey değil. İnsanlar tamamen şahsi imkanları ve kendi araçlarıyla geliyor. Altyapının gelişmesiyle turlar düzenlenebilir. Altyapımızı iyileştirdikten sonra tur operatörlerini buraya yönlendirebiliriz. Şu anda altyapımız yetersiz" ifadesini kullandı.

Kaymakamlığın resmi kayıtlarına göre Nurs köyünü önceki yıllarda yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret ettiğini anımsatan Bölükbaşı, terör olayları nedeniyle köyü geçen yıl yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Bölükbaşı, terör olaylarının turizmi olumsuz etkilediğini dile getirerek, ziyaretçi sayısındaki düşüşün yöredeki hadiselerden bağımsız düşünülmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Hizan "Bediuzzaman" ile anılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 11 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hizan "Bediuzzaman" ile anılacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı