Gündem Haberleri

  Hız yapan sürücülere ‘hız keser’den kaçış yok

  Hürriyet Haber
  30.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karayollarında yüzlerce can alan trafik kazalarını en aza indirmek için tedbir alınıyor.

  Konya Emniyet Müdürlüğü, ‘hız keser’ isimli sabit radarla hız sınırını aşan bütün araçları tespit edecek. Manisa’da ise karayolunda helikopterli denetim başlıyor.

  TÜRKİYE’de ilk defa Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından uygulamaya geçirilen ve “Hız keser” adı verilen sabit radar sistemi, gece ve gündüz hız sınırını aşan tüm araçları kayıt altına alıyor. Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yol kenarındaki bir direğe kurulan sistemle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

  “Sistemde kamera, flaş ve alıcılar mevcut. Gece ve gündüz 24 saat boyunca çalışan sistem, hız limitinin üzerinde bölgeden geçen aracı, hangi şeritten, kaç kilometre hızla geçtiğini tespit ediyor. Bunu yaparken otomatik patlayan flaş da gece dahi olsa hız sınırını aşan aracın plakasının kameralarca net şekilde görülmesini sağlıyor. Sistem yaklaşık iki ay önce faaliyete geçti. Bölgedeki kazalar, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 94 oranında azaldı.”

  Havadan kontrol

  Manisa’da ise devlet karayollarında trafiğin helikopterle denetlenmesi uygulaması başlatıldı. D- 565 nolu İzmir-İstanbul ile D-300 nolu İzmir-Ankara karayollarında, sürücülere her zaman her yerde denetleneceği hissini vermek ve hata yapmalarını önlemek amacıyla havadan kontrol başladı. Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir, “Eylül ayının sonuna kadar her hafta cuma ve cumartesi günleri saat 13.30’dan itibaren İzmir-İstanbul ve İzmir-Ankara  karayollunda helikopterle denetleme yapılacak” dedi.

  14 ölü 72 yaralı

  Dün Konya, Kayseri, Adana, Eskişehir, Giresun, Ankara, Manisa ve Aksaray’da meydana gelen trafik kazalarında toplam  8 kişi öldü, 72 kişi yaralandı. Elazığ ve Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde meydana gelen iki kazada ise 6 kişi hayatını kaybetti. Böylece bir günde ölü sayısı 14’e yükseldi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı