Hız meraklıları dikkat

Ali VARLI / BERLİN
16.09.2014 - 15:44 | Son Güncelleme:

Almanya'da 18 Eylül'de ülke genelinde 14 bin 700 polis 8 bin 600 seyyar radarla 24 saat boyunca hız kontrolü yapacak.

ALMANYA'da ilki geçen yıl gerçekleştirilen 'Radar Maratonunun' ikincisi 18 Eylül'de yapılacak. Ülke genelinde kurulacak radarlarla hız kontrolleri gerçekleştirilecek. Sabit radarların yanı sıra Almanya'nın her kentinde kurulacak binlerce seyyar radarla sürücülerin aşırı hız yapmalarının önüne geçilmesi ve trafik kurallarına uyumaları konusunda hassasiyet göstermeleri hedefleniyor. Polisler seyyar radarlarla sürekli farklı caddelerde konuşlanarak hız yapan sürücüler tespit edecek.

ÇOCUKLAR DA ÖNERDİ

18 Eylül'de saat 06.00'da başlayacak radar kontrolleri, ertesi gün aynı saate kadar sürecek. Polis bu yıl ikincisi yapılacak uygulamayla ilgili radarların hangi caddelere ve kavşaklarda konuşlandırılacağını halka da sordu.

Vatandaşlardan öneriler toplayan polis, gelen bilgiler doğrultusunda radar kontrolünün yapılacağı caddeler ve sokakları tespit etti. Polis, sürücülerin genellikle hız yaptıkları caddelere radarları kuracaklarını açıklarken, radarların konuşlandırılacağı bir çok cadde ve sokağın ise çocuklardan ve öğrencilerden gelen öneriler doğrultusunda belirlendiğini kaydetti. Bu yıl Berlin'den radar kurulması için tam 4 bin 821 kişi öneride bulunurken, Rheinland Pfalz'dan ise bin 400 kişi öneri yaptı.

8 BİN SEYYAR RADAR

Radar kontrollerinde ülke genelinde tam 14 bin 700 polis görev yapacak. 16 eyalette sabit radarların yanı sıra 8 bin 600 seyyar radar kurulacak. Hessen Eyaletinde uygulama sırasında 230 seyyar radar kullanılacak.

Geçen yıl ilki yapılan Radar Maratonu'nda hız sınırını aşan tam 83 bin sürücü tespit edildi. Sürücülere ceza da kesilirken yetkililer uygulamanın amacıyla ilgili “Hedef daha fazla ceza kesip para toplamak değil, sürücülerin kurallara, özellikle de hız limitlerine uymalarını sağlamak. Trafikte belirlenen hız limitini aşmaları durumunda diğer sürücüleri tehlikeye düşürdüklerini kendilerine bir kez daha anlatmak” açıklamasında bulundu. Radar kontrolünü yakalanan sürücüleri bekleyen en düşük para cezası 10 Euro.

Bakanlık, 2013 yılında Bavyera’da 200 kişinin aşırı süratten kaynaklanan kazalarda yaşamını yitirdiğine ve 10 bin kişinin yaralandığına dikkati çekti. Bavyera Eyaleti'nde radar cihazları konulacak yerlerin listesi https://www.stmi.bayern.de/med/aktuell/archiv/2014/140912blitzmarathon/ adresinden öğrenilebilir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı